Prvý pochod LGBT ľudí v Bialystoku narušili násilní protidemonštranti

Mesto Bialystok na východe Poľska bolo v sobotu prvýkrát dejiskom tzv. pochodu hrdosti príslušníkov sexuálnych menšín, ktorý však narušilo násilie zo strany futbalových chuligánov a konzervatívnych aktivistov organizujúcich protidemonštrácie. Tlačová agentúra AFP to uviedla s odvolaním sa na vyjadrenie miestnej polície.

21.07.2019 12:13
poľsko, pochod, LGBT, Bialystok, polícia,... Foto: ,
Účastníci tzv. pochodu hrdosti príslušníkov sexuálnych menšín v meste Bialystok na východe Poľska.
debata

Približne 800 zástancov práv lesieb, gejov, bisexuálnych či transrodových (LGBT) ľudí pochodovalo mestom s dúhovými vlajkami a transparentmi s heslami ako „Láska nie je hriech“. Výtržníci v ultranaciona­listických tričkách hádzali kamene, petardy a fľaše do pochodujúcich, ako aj do policajtov, ktorí mali zaisťovať bezpečnosť.

Katolícke a nacionalistické organizácie usporiadali v sobotu v Bialystoku približne 40 rôznych protidemonštrácií vrátane rodinného pikniku, za ktorým stál jeden z miestnych poslancov. Rozhodnutie povoliť pochod sexuálnych menšín v tomto meste bolo ostro napádané náboženskými skupinami.

Práva LGBT ľudí sa stali v Poľsku významnou témou v kampani pred jesennými parlamentnými voľbami, pripomenula AFP. Predseda vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski označil v apríli takéto požiadavky za „hrozbu“ pre krajinu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #pochod #násilnosti #LGBTI+