Abeho koalícia nezískala dvojtretinovú ústavnú väčšinu

, 22.07.2019 09:44
šinzo abe, japonsko
Japonský premiér Šinzó Abe kladie kvet - rozetu na meno kandidáta, ktorý by mal vyhrať voľby v hornej komore. Japonsko, Tokio. Autor: ,

Vládnej koalícii japonského premiéra Šinzóa Abeho sa v nedeľňajších voľbách do hornej komory japonského parlamentu nepodarilo získať dvojtretinovú väčšinu potrebnú na zmeny ústavy.

Zo 124 kresiel, o ktoré strany zápasili, získala zatiaľ 69, informovali médiá. V hornej komore japonského parlamentu je celkovo 245 kresiel, pričom každé tri roky sa konajú voľby, v ktorých sa rozhoduje o obsadení približne polovice z nich.

Japonsko sa v súčasnej ústave, platnej od konca druhej svetovej vojny, zrieka vedenia vojny ako zvrchovaného práva krajiny i hrozby použitia vojenskej sily ako prostriedku riešenia medzinárodných sporov.

Abe dúfal, že si zabezpečí dostatok kresiel na zmenu japonskej pacifistickej ústavy, aby tak umožnil japonským silám zohrávať väčšiu rolu pri medzinárodných konfliktoch. To bol jeho dlhodobý cieľ, v ktorom mu doteraz bránili práve parlamentné počty v hornej komore.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#voľby #Japonsko #Šinzo Abe
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku