Čína vyhlásila, že v snahe zjednotenia s Taiwanom nevylučuje použitie sily

24.07.2019 09:10

Čína vyhlásila, že sa v snahe zjednotenia s Taiwanom nebude vyhýbať použitiu sily, a sľúbila, že podnikne všetky nevyhnutné vojenské opatrenia, aby porazila "separatistov", informovala v stredu agentúra AP.

Čína v tzv. bielej knihe, ktorá bola zverejnená v stredu, zaradila vyriešenie „nezávislosti Taiwanu“ medzi svoje hlavné priority. Patrí medzi ne aj porážka „separatistických“ síl v Tibete a v ujgurskej oblasti Sin-ťiang na severozápade krajiny.

Biela kniha popisuje čínsku politiku v oblasti národnej bezpečnosti a obrany. Stredajší dokument podľa AP zdôrazňuje „obranný“ prístup Číny, ale takisto s „určitosťou“ sľubuje protiútok v prípade napadnutia.

Hovorca čínskeho ministerstva obrany Wu Čchien povedal, že hrozba taiwanského separatizmu narastá, a varoval, že tých, ktorí sa usilujú o nezávislosť tohto ostrova, čaká zlý koniec.

„Ak sa ktokoľvek odváži oddeliť Taiwan od Číny, čínska armáda bude s určitosťou bojovať a odhodlane brániť zvrchovanosť nad celým územím a územnú celistvosť krajiny,“ povedal.

Taiwan má svoju vlastnú vládu od roku 1949, keď tam utiekli čínski nacionalisti po tom, ako prehrali v občianskej vojne s komunistami. Peking však považuje Taiwan za súčasť Čínskej ľudovej republiky a snaží sa o úplné zjednotenie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #Taiwan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku