Muellerov tím vplyv Ruska na Trumpovu kampaň vyšetroval 22 mesiacov a dospel k záveru, že Rusko do volieb v roku 2016 zasahovalo, pričom Trump ani nikto iný v USA s Rusmi tajne nespolupracoval. „Počas svojej kariéry som bol svedkom mnohých výziev pre našu demokraciu. Úsilie ruskej vlády zasahovať do našich volieb patrí k tým najvážnejším,“ vyhlásil špeciálny vyšetrovateľ.
Nedospel však k jednoznačnému záveru v otázke, či Trump bránil výkonu spravodlivosti. „Prezident nebol očistený z činov, ktoré údajne spáchal,“ povedal Mueller. Prikývol tiež na to, že Trump môže byť obvinený, keď odíde z úradu. Kým je totiž v úrade, chráni ho pred trestným stíhaním imunita.
Mueller predstúpil pred právny výbor a výbor pre spravodajské služby. Vo veľmi stručných odpovediach potvrdzoval údaje zo svojej vyše 400-stranovej správy, ktorej obsah bol čiastočne zverejnený tento rok na jar. Povedal, že nenašiel dostatok dôkazov o Trumpovej vine pri spolčovaní sa s Rusmi. Potvrdil tiež, že prezident odmietol vypovedať pred jeho tímom.
Špeciálny vyšetrovateľ, ktorého Trump opakovane obvinil z toho, že proti nemu vedie honbu na čarodejnice, obsah správy zhrnul do troch bodov – ruská vláda zasahovala do amerických volieb, nedospelo sa k záveru, že členovia Trumpovej kampane v tom s ruskou vládou spolupracovali, dôraz sa kládol na objasnenie pokusov brániť vyšetrovaniu. „Nakoniec sme dospeli k záveru, že nerozhodneme, či prezident spáchal zločin,“ oznámil Mueller.
Demokrati dúfali, že ostro sledovaná výpoveď Muellera pred kamerami v Snemovni oslabí Trumpovu šancu na znovuzvolenie. Republikáni prezidenta bránia a demokratov za predvolanie Muellera kritizujú. Trump v tweete napísal, že „demokrati a ostatní“ sa snažia vymyslieť zločin a pripísať ho „aboslútne nevinnému prezidentovi“.
Predseda právneho výboru Snemovne reprezentantov Jerrold Nadler pred vypočúvaním Muellera vyjadril presvedčenie, že výsledky jeho vyšetrovania prinášajú „významné dôkazy“ o tom, že prezident sa dopustil činov, na základe ktorých môže byť podľa ústavy Spojených štátov odvolaný z funkcie alebo môže čeliť ústavnej obžalobe.
Nadlerov demokratický kolega z čela výboru pre spravodajské služby Adam Schiff však v otázke prielomu, ktorý by mohol viesť k impeachmentu, bol skeptickejší. „Som dostatočne realistický, pokiaľ ide o mieru, do akej môže každé jedno vypočutie, každý svedok skutočne posunúť krajinu určitým smerom,“ povedal Schiff pre CNN. „Ľudia sú dosť zarytí vo svojich názoroch na Trumpa a Rusko a vo všeobecnosti v názoroch na tohto prezidenta. Ak rasistické prejavy prezidenta minulý týždeň nestačili na zmenu postojov, neviem, čo by Bob Mueller musel povedať, aby k tomu došlo,“ dodal.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka Pravda.