Muž sa priznal k vraždám dievčat, ktoré otriasli Rumunskom

K dvom vraždám mladých dievčat v mestečku Caracal na juhu Rumunska sa dnes priznal 66-ročný muž, ktorého polícia zadržala už v piatok. S odvolaním sa na jeho advokáta o tom informoval server Digi24. Prípad únosu a vraždy 15-ročného dievčaťa vyvolal tento týždeň v Rumunsku značnú pozornosť verejnosti, demonštrácie v niekoľkých mestách, čistku vo vedení polície aj kritiku policajnej práce z najvyšších miest politiky.

28.07.2019 20:15
Gheorghe Dinca Foto: ,
Gheorghe Dinca, odvádzaný políciou.
debata

Bývalý automechanik, ktorý si privyrábal ako vodič taxíka, Gheorghe Dinca je vo väzbe od piatku, keď ho policajti zadržali pre podozrenie z únosu a vraždy 15-ročnej Alexandry Macešanuovej, ktorá zmizla v stredu. „K tým činom sa priznal,“ povedal dnes novinárom stručne Dincaov právnik Bogdan Alexandru, podľa ktorého sa jeho klient priznal aj k vražde 18-ročnej Luiz Melencuovej, ktorá bola nezvestná od apríla.

Prípad 15-ročnej Alexandry vyvolal v Rumunsku značnú pozornosť predovšetkým kvôli postupu polície. Dievča údajne cestovalo v stredu autostopom medzi dedinou Dobrosloveni, v ktorej bývala, a mestom Caracal, v ktorom má dom podozrivý Dinca. Vo štvrtok dopoludnia dievča trikrát za sebou telefonovalo na tiesňovú linku 112 a žiadalo o pomoc. Uviedla pritom, že bola unesená, zmlátená a znásilnená mužom, ktorý jej zastavil a ponúkol zvezenie.

Polícii trvalo 16 hodín, než sa jej podarilo lokalizovať telefón, z ktorého dievča volalo, a ďalšie tri hodiny policajti pred Dincaovým domom čakali na povolenie na domovú prehliadku, ktoré však podľa rumunských zákonov v naliehavých prípadoch nie je potrebné. Podľa rumunských médií dokonca Dincaova susedka upozornila na krik z jeho domu, polícia sa ale jej oznámením nezaoberala.

Keď policajti konečne do domu v noci na piatok vrazili, našli tam ľudské pozostatky na dne suda s kyselinou a šperky, ktoré patrili 15-ročnej Alexandre. Na pozemku v mestečku Caracal objavila polícia aj ďalšie vrecia sa zamrazeným mäsom „nezvieracieho pôvodu“. Podľa rumunských médií v súčasnosti policajti muža podozrievajú prinajmenšom z troch vrážd. Nájdené ľudské pozostatky sa zatiaľ identifikovať nepodarilo.

Prípad vrážd na juhu krajiny vyvolal v Rumunsku pobúrenie. Tisíce Rumunov demonštrovali v sobotu večer v Bukurešti a ďalších mestách proti vláde sociálnodemokra­tickej premiérky Vioriky Dancilaovej a proti polícii, ktorá je podľa nich skorumpovaná a nekompetentná. Štát v prípade vrážd v Caracale podľa demonštrantov zlyhal a mladú dievčinu nechal napospas.

Svoje funkcie museli od piatku opustiť šéf rumunskej polície Ioan Buda a prefekt a policajný riaditeľ župy Olt, v ktorej mestečko Caracal leží. Premiérka Dancilaová v sobotu povedala, že zvažuje vypísanie referenda o sprísnenie trestov za znásilnenie, vraždy a zneužívanie detí.

Niekoľko tisíc protestujúcich sa v sobotu... Foto: SITA/AP, Andreea Alexandru
protest rumunsko sviečky spomienka únos vražda Alexandra Macešanuová Gheorghe Dinca Niekoľko tisíc protestujúcich sa v sobotu zhromaždilo v rumunskej metropole Bukurešť v súvislosti s prípadom vraždy 15-ročného dievčaťa, ktoré trikrát telefonovalo na tiesňovú linku, kde ohlásilo svoj únos a poskytlo aj informácie o mieste svojho zadržiavania. Za tento prípad už prepustili policajného šéfa. Na snímke sviečky horia pri provizórnom pomníku pred ministerstvom vnútra v rumunskej metropole Bukurešti večer 27. júla 2019.

Ku kritike úradov sa pridal tiež rumunský prezident Klaus Iohannis, ktorý dal najavo, že rezignácia a prepustenie niekoľkých činiteľov boli „nevyhnutné, nie ale dostatočné“. Podľa prezidenta, ktorý vzišiel z opozičnej Národnej liberálnej strany (PNL), prípad ukazuje, že kvôli korupčným praktikám môžu v polícii pracovať aj neschopní ľudia. „Kým budú niektorí politici podporovať korupciu, nekompetentnosť a povyšovanie na základe iných kritérií, ako je odbornosť, bude trpieť celá spoločnosť,“ napísal prezident na facebooku.

debata chyba
Viac na túto tému: #vražda #Rumunsko