OSN: Islamský štát má k dispozícii až 300 miliónov dolárov

Po strate takzvaného "kalifátu" v Iraku a Sýrii zostáva teroristickej organizácii Islamský štát (IS) k dispozícii až 300 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 268 miliónov eur). Navyše nemá žiadne finančné výdaje spojené s kontrolou územia a populácie.

06.08.2019 11:55
IS, islamsky stat, mosul, irak Foto: ,
Protest proti Islamskému štátu v irackom Mósule. Archívna snímka.
debata (5)

Uvádza sa to v správe generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Antónia Guterresa vydanej v pondelok. Správa o hrozbách, ktoré IS predstavuje, určená Bezpečnostnej rade OSN varuje, že obdobie kľudu od útokov tejto militantnej skupiny „môže byť dočasné“.

Minulý týždeň experti OSN v inej správe pre Bezpečnostnú radu uviedli, že lídri IS sa snažia konsolidovať a vytvoriť podmienky pre prípadné oživenie aktivít vo svojich irackých a sýrskych baštách. Potvrdila tiež, že terajší pokoj od útokov „nemusí trvať dlho, možno ani nie do konca roka 2019“.

V novej správe Guterres uvádza, že zatiaľ čo stratou územia sa pre IS skončila možnosť generovať príjem z ropných polí a od miestneho obyvateľstva, predpokladá sa, že je schopný vyčleniť finančné prostriedky na podporu teroristickej činnosti v rámci Iraku a Sýrie, ale aj zahraničia.

Najbežnejšou metódou je podľa správy neformálny prevod peňazí známy ako „hawala“. Ďalším zdrojom financovania môžu byť ulúpené starožitnosti z Iraku, keď navrátilci z konfliktu uvádzajú, že IS má pre predaj takýchto predmetov vytvorenú zvláštnu jednotku. Finančnú sebestačnosť získava Islamský štát aj prostredníctvom siete svojich podporovateľov a pobočiek na Blízkom východe, v Afrike a Ázii.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Sýria #Irak #OSN #Islamský štát