Kim sa v liste ospravedlnil Trumpovi za raketové testy, chce obnoviť rozhovory

Americký prezident Donald Trump v sobotu uviedol, že sa mu severokórejský vodca Kim Čong-un "tak trochu" ospravedlnil za nedávnu sériu raketových skúšok. Ospravedlnenie bolo súčasťou listu, ktorý Trump dostal od Kima tento týždeň, informovala agentúra AFP.

10.08.2019 18:18
debata (21)

Kim Čong-un v liste podľa Trumpa okrem toho vyjadril pripravenosť obnoviť rozhovory o denuklearizácii Kórejského polostrova.

„V liste, ktorý mi poslal Kim Čong-un, (Kim) veľmi zdvorilo uviedol, že by sa rád stretol a začal rokovania, hneď ako sa skončia spoločné americko-juhokórejské vojenské cvičenia,“ napísal Donald Trump na Twitteri.

Podľa neho išlo o dlhý list, ktorého veľkú časť tvorili sťažnosti voči týmto „absurdnými a drahým“ cvičeniam. „Bolo to tak trochu aj ospravedlnenie za testovanie rakiet krátkeho doletu,“ zatwítoval Trump.

Kim podľa prezidenta USA zároveň vyjadril pripravenosť ukončiť raketové testy, keď sa skončia americko-juhokórejské manévre. Šéf Bieleho domu sa podľa vlastných slov teší na stretnutie so severokórejským vodcom v „nie príliš vzdialenej budúcnosti“.

Trump tiež zopakoval svoju víziu, že ak sa Severná Kórea vzdá jadrových zbraní, môže sa stať „jednou z najúspešnejších krajín na svete“.

Donald Trump už v piatok informoval, že deň predtým dostal od Kima ďalší zo série listov a označil ho za „veľmi krásny“. Severná Kórea vykonala v uplynulých dvoch týždňoch niekoľko testov rakiet krátkeho doletu. Spoločné juhokórejsko-americké manévre prebiehajú od 5. do 20. augusta.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Kim Čong-un #list #rozhovory #Donald Trump #denuklearizácia Kórejského polostrova