Zrážky moslimských veriacich s izraelskou políciou si vyžiadali 14 zranených

Najmenej 14 zranených si vyžiadali potýčky medzi moslimskými veriacimi a izraelskou políciou, ku ktorým došlo v nedeľu počas moslimského sviatku obete íd al-adhá na nábožensky najcitlivejšom mieste Jeruzalema - Chrámovej hore. Dve o soby údajne polícia zadržala. Informovala o tom agentúra AFP.

11.08.2019 13:23
debata (4)

K násilnostiam došlo po tom, čo polícia zabránila židovským návštevníkom vo vstupe na Chrámovú horu, kde sa pri príležitosti sviatku íd al-adhá zhromaždili k modlitbám desaťtisíce moslimských veriacich. Na nedeľu totiž pripadol aj židovský pôstny deň Tiša be-av, počas ktorého si Židia pripomínajú zničenie prvého a druhého jeruzalemského chrámu.

Chrámová hora, ktorú moslimovia volajú Vznešená svätyňa, je plošina v tvare nepravidelného štvoruholníka nachádzajúca sa v Starom meste v Jeruzaleme. Časť západnej steny Chrámovej hory tvorí Múr nárekov, pozostatok židovského chrámu. Na vrchole hory stojí okrem dvoch posvätných stavieb islamu – Skalného dómu a mešity al-Aksá – aj niekoľko menších stavieb.

Hora je najposvätnejším miestom judaizmu, tretím najposvätnejším v islame a náboženský význam má aj pre niektoré kresťanské spoločenstvá. Vďaka tomu je jedným z najuctievanejších miest na svete a rovnako i jedným z najspornejších.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #moslimovia #jeruzalem #potýčka #Chrámová hora
Flowers