Monzúny v Indii si vyžiadali už vyše 200 obetí

Počet obetí záplav spôsobených monzúnovými lejakmi, ktoré bičujú pobrežné oblasti južnej a západnej Indie, stúpol v utorok na 202. Do núdzových táborov úrady presunuli okolo 1,2 milióna obyvateľov, píše agentúra AFP.

13.08.2019 13:14
India Monsoon Rain Foto: ,
Následky monzúnových dažďov v indickom meste Ahmadabad, Fotografia je z 10. augusta 2019.

Najhoršie postihnutým regiónom už druhý rok po sebe juhoindický zväzový štát Kérala, ktorý je pre svoje pláže, dovolenkové strediská v zelených kopcoch a sieť lagún i jazier turistickým rajom.

„Počet mŕtvych v štáte sa zvýšil na 88… stále evidujeme najmenej 40 nezvestných,“ uviedol pre agentúru AFP hovorca kéralskej polície.

Z najsilnejšie postihnutých okresov tohto štátu ako Vajanád, Malappuram a Kóžikkót (Kálikút) evakuovali do núdzových táborov viac než 250 000 civilistov.

V susednom štáte Karnátaka prišlo o život najmenej 48 ľudí, nezvestných však ostáva 16. Podľa citovaného predstaviteľa vlády sa situácia v štáte zlepšila a lejaky ustúpili. „V posledných niekoľkých dňoch sme zachránili približne 677 000 ľudí, domnievam sa, že voda by v nasledujúcich 24–48 hodinách mala začať opadať,“ dodal tento predstaviteľ vlády v Karnátake.

Do pátracích, záchranných a humanitárnych operácií boli nasadené miestne záchranné služby a vojaci pozemných, námorných a vzdušných síl. Mnoho diaľnic a hlavných ciest v postihnutých oblastiach je poškodených alebo ich stúpajúca voda odrezala od okolia.

Indické médiá informovali o 66 úmrtiach v západných štátoch Maháraštra a Gudžarát, pričom do núdzových táborov presťahovali desaťtisíce ľudí. Hoci sú monzúnové dažde kľúčové pre doplnenie zásob vody v suchom trpiacej Indii, každý rok pripravia o život po celej krajine stovky ľudí.

Vlani postihli štát Kérala najhoršie záplavy za takmer storočie a zahynulo pri nich okolo 450 ľudí.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #záplavy #monzúnové dažde #India