Talianska loď zachránila stovku migrantov unikajúcich z Líbye

28.08.2019 13:20

Talianska nezisková iniciatíva Mediterranea Saving Humans v stredu oznámila, že jej loď vyzdvihla z mora približne 100 migrantov - vrátane tehotných žien a detí -, ktorí si podľa jej slov prešli v Líbyi "peklom". Píše o tom agentúra DPA.

Humanitárna organizácia na Twitteri napísala, že jej loď Mare Jonio zachránila migrantov vlnami unášaných v „preplnenom“ gumovom člne s „už otvoreným ventilom“.

Medzi zachránenými utečencami bolo 26 žien, z nich „najmenej osem tehotných“, 22 detí mladších než desať rokov a „najmenej“ ďalších šesť maloletých osôb.

Niektorí migranti boli podľa aktivistov „podchladení“, pričom viacerí mali „zjavné známky týrania a mučenia, ktoré utrpeli ešte v Líbyi“. „Všetci unikli pred peklom,“ uviedla charitatívna organizácia.

Dodala, že momentálne čaká na pokyny talianskej pobrežnej stráže. DPA pripomenula, že za uplynulé týždne a mesiace Taliansko opakovane odmieta povoliť vylodiť sa plavidlám charitatívnych záchranných plavidiel.

V utorok talianske ministerstvo vnútra zakázalo nemeckej záchranárskej lodi Eleonore vplávať do teritoriálnych vôd krajiny. Na palube plavidla organizácie Lifeline sa nachádza taktiež približne stovka zachránených migrantov.

#Taliansko #migranti #Líbya
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku