Navaľnyj: Policajné razie sú odvetou za úspech 'rozumného hlasovania'

12.09.2019 14:47
Alexej Navaľnyj
Vpravo líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj Autor: ,

Líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj vo štvrtok odsúdil masové policajné razie vo svojich regionálnych štáboch a vyslovil podozrenie, že príčinou týchto represií sú straty vládnej strany v nedávnych komunálnych voľbách.

„Prečo taká hystéria? Dve slová: rozumné hlasovanie,“ napísal Navaľnyj na svojom blogu. Policajné prehliadky u svojich spolupracovníkov a v štáboch označil Navaľnyj za najväčšiu policajnú operáciu v novodobých ruských dejinách a pripísal ich výzve, ktorú adresoval svojim stúpencom, aby v komunálnych voľbách hlasovali takticky – tak, aby vytlačili kandidátov vládnej strany Jednotné Rusko. Stalo sa tak potom nielen v komunálnych voľbách v Moskve, ale aj v ďalších mestách.

Navaľnyj na svojom účte na sociálnej sieti Twitter napísal, že do dnešných razií je nasadených vyše 1000 príslušníkov bezpečnostných zložiek: ministerstva vnútra, Federálnej bezpečnostnej služby, Národnej gardy a Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom).

Prehliadky sa podľa informácií Navaľného konajú na 200 adresách v 41 ruských mestách – „od Kaliningradu po Vladivostok“. Mnohých koordinátorov miestnych štábov Navaľného, aktivistov, ich príbuzných, ako aj dobrovoľníkov – bývalých i aktívnych – predviedli na výsluch, v štáboch konfiškujú počítačovú techniku a najnovšie viacerým jednotlivcom i štábom zablokovali aj bankové účty.

Navaľnyj už medzičasom vyzval svojich priaznivcov, aby podporili jeho štáby, vrátane poskytnutia finančných darov, a šírili medzi svojimi známymi na internete správy o dnešných policajných zásahoch. „Nevzdáme sa a obnovíme celú narušenú štruktúru“ štábov, napísal Navaľnyj.

Nezisková mimovládna organizácia Transparency International vyzvala, aby sa už „prestalo s nátlakom na politických oponentov súčasného vedenia“ Ruska, občianskych aktivistov i na koordinátorov hnutia Hlas, ktoré sa angažuje vo veci ochrany práv voličov.

Ako už dopoludnia informoval spravodajský server Novaja gazeta, prehliadky súvisia s kontrolou účtovníctva nadácie Fond boja s korupciou (FBK), založenej Navaľným a podozrivej teraz z prania špinavých peňazí.

O začatí stíhania v kauze, v ktorej je FBK podozrivý z prania špinavých peňazí v objeme miliardy rubľov, informoval Sledkom v čase úradmi nepovoleného zhromaždenia konaného v Moskve 3. augusta. Podľa vyšetrovateľov dostal FBK v rokoch 2016–18 veľkú sumu peňazí, a to v rubľoch i v zahraničnej valute.

#Rusko #policajná razia #Alexej Navaľnyj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku