Zelenskyj a Lavrov mali krátky rozhovor na recepcii podávanej Trumpom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov absolvovali v New Yorku krátke stretnutie, pričom diskutovali o situácii okolo rusko-ukrajinských vzťahov. Agentúru Interfax o tom informoval nemenovaný diplomatický zdroj.

25.09.2019 10:24
debata (4)

Stretnutie sa uskutočnilo počas recepcie, ktorú na počesť účastníkov 74. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN usporiadal prezident USA Donald Trump.

Zelenskyj vystúpi vo všeobecnej rozprave 74. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v stredu (popoludní SELČ).

Ruský minister zahraničných vecí, ktorý je vedúcim ruskej delegácie na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, bude mať príhovor 27. septembra, dodala agentúra TASS.

Vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom sa zhoršili po anexii Krymu Ruskom v roku 2014 a po vyhlásení dvoch odštiepeneckých ľudových republík na východnej Ukrajiny. Konflikt sa vyostril aj vlani v novembri po zajatí ukrajinských lodí a námorníkov v Kerčskom prielive.

Po zvolení Zelenského za prezidenta Ukrajiny však došlo k zmierneniu napätia, v rámci čoho sa začiatkom septembra uskutočnila výmena zajatcov. Zelenského cieľom – ako to sám deklaroval aj počas predvolebnej kampane – je ukončenie bojov na východe Ukrajiny, kde armáda od roku 2014 bojuje proti separatistom podporovaným Ruskom. Konflikt si doposiaľ vyžiadal viac ako 13.000 obetí na životoch.

Babiš pozval Zelenského do Prahy

Český premiér Andrej Babiš sa v rámci bilaterálnych stretnutí popri všeobecnej rozprave Valného zhromaždenia OSN stretol v utorok popoludní newyorského času s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorého pozval do Prahy na schôdzku s ďalšími premiérmi krajín Vyšehradskej krajiny (V4). Informoval o tom v stredu spravodajský server iDNES.cz.

„Bolo to veľmi priateľské stretnutie. Hovorili sme o vplyve V4 v rámci EÚ. Pozval som prezidenta do Prahy, kde by sa mohol stretnúť s premiérmi V4,“ citoval na Twitteri Babišove slová úrad českej vlády.

Ukrajinskému prezidentovi tiež opäť pogratuloval k víťazstvu v aprílových prezidentských i parlamentných voľbách, ktoré sa konali v júli.

Zelenskyj Babišovi povedal, že do politiky rovnako ako aj on vstúpil z biznisového prostredia, hoci z toho zábavnopriemy­selného.

„Stále po mne chcú, aby som s niekým dlho hovoril. Ja mám radšej kratšie vecné stretnutia,“ uviedol podľa iDNES.cz ukrajinský prezident.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Babiš #Sergej Lavrov #Volodymyr Zelenskyj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy