USA schválili Ukrajine predaj striel spomínaných v telefonáte Trump-Zelenskyj

Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov odsúhlasilo predaj protitankových striel Ukrajine, čo je záležitosť, o ktorej sa americký prezident Donald Trump rozprával v telefonáte s ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Tlačová agentúra AFP to uviedla vo štvrtok s odvolaním sa na vládne zdroje.

03.10.2019 23:34
Trump / Zelenskyj / Foto: ,
Americký prezident Donald Trump (vpravo) s ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.
debata (54)

Ide o telefonát, v ktorom Trump údajne žiadal, aby Ukrajina „vytiahla špinu“ na jeho pravdepodobného súpera v prezidentských voľbách v roku 2020, politika Demokratickej strany Joea Bidena. Sťažnosť týkajúca sa tohto rozhovoru bola spúšťačom vyšetrovania Trumpa na pôde Kongresu, ktoré môže viesť k ústavnej žalobe proti nemu (tzv. impeachmentu).

Kongres, ktorý musí obchod schváliť, bol už informovaný o možnom predaji 150 kusov protitankového raketového kompletu Javelin a desiatich odpaľovacích zariadení v celkovej hodnote 39,2 milióna dolárov (35,7 milióna eur), uviedla vo svojom vyhlásení americká Agentúra pre obrannú bezpečnosť a spoluprácu (DSCA).

„Tento navrhovaný obchod prispeje k podpore zahraničnej politiky a národnej bezpečnosti Ukrajiny,“ vyhlásila DSCA. Systém Javelin podľa agentúry „pomôže Ukrajine posilniť jej dlhodobé obranné spôsobilosti, ako aj schopnosť brániť svoju zvrchovanosť a územnú celistvosť“ s tým, že Kyjev „nebude mať problém integrovať tento systém do svojich ozbrojených síl“.

Kyjev a Washington sa domnievajú, že spomínané protitankové strely pomôžu Ukrajine vybudovať dlhodobú obrannú kapacitu. Spojené štáty tvrdia, že strely typu Javelin nemôžu byť efektívne využité na zabratie územia, Rusko však už v minulosti uviedlo, že ich dodanie len ďalej destabilizuje situáciu nabádaním k použitiu sily.

54 debata chyba
Viac na túto tému: #telefonát #Donald Trump #Volodymyr Zelenskyj