Trump Poliakom zrušil vízovú povinnosť pre cesty do USA

04.10.2019 17:45

Americký prezident Donald Trump dnes podpísal zaradenie Poľska do programu bezvízového styku. Oznámil to dnes podľa agentúry Reuters sám šéf Bieleho domu. Poľsko bolo jednou z posledných krajín Európskej únie, ktorej občania musia naďalej žiadať o víza pre cesty do USA.

Poľsko sa o bezvízový styk so Spojenými štátmi dlhodobo usilovalo a americkí predstavitelia v poslednom čase Varšave sľubovali, že zrušenie vízovej povinnosti sa blíži.

Trump už minulý mesiac prisľúbil, že Poľsku zaistí prístup do programu bezvízového styku amerického ministerstva zahraničia. Podobne sa vyjadril pred mesiacom vo Varšave tiež viceprezident Mike Pence.

Zaradenie do programu pre poľských občanov znamená, že pre obchodné alebo turistické cesty do USA v dĺžke do 90 dní nebudú odteraz potrebovať víza.

Poľsko patrí medzi najbližších spojencov USA v Európe. Pri júnovej návšteve poľského prezidenta Andrzeja Dudu v Bielom dome sa obe strany dohodli na posilnení americkej vojenskej posádky v Poľsku z terajších 4 500 na 5 500 vojakov. Varšava sa výmenou zaviazala, že náklady spojené s pobytom vojsk bude sama hradiť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vízová povinnosť #USA #Poľsko #Donald Trump #bezvízový styk
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku