V thajskom národnom parku uhynulo 11 slonov indických

08.10.2019 13:47
Thajsko / slony /
Fotografia zobrazujúca slony, ktoré minulý týždeň uviazli na strmom svahu v thajskom národnom parku Kchao Yai, 5. októbra 2019. Autor: ,

Thajské úrady dnes uviedli, že v hlbokej rokline vodopádu v národnom parku Kchao Yai severovýchodne od Bangkoku našli ďalších päť uhynutých divých slonov indických. Pochádzali z rovnakého stáda ako šestica nájdená v sobotu. Zvieratá podľa správcov parku zrejme spadli zo strmého svahu, keď sa snažili pomôcť trojročnému sloníčaťu.

Telá ďalších slonov objavil ďalej po prúde rieky dron, pomocou ktorého chcela správa parku zistiť, prečo sa slony v sobotu do rokliny zrútili. Stádo vrátane mláďaťa chcelo najskôr prejsť na druhú stranu rieky, sloníča sa však pošmyklo a dospelé jedince potom odniesla voda, keď sa ho snažili zachrániť, uviedol s odvolaním na miestne úrady server BBC.

Dvom slonom sa podarilo zachrániť na kameňoch uprostred rieky a správcovia parku im podali potravu a doplnky stravy, aby zvieratá zosilneli a dostali sa z vody späť do lesa. Ich dlhodobé prežitie ale nemožno zaručiť, slony sa totiž ohľadom ochrany a potravy spoliehajú na veľké stáda. Nešťastie u nich môže tiež vyvolať hlbokú emocionálnu reakciu – slony sú známe tým, že prežívajú žiaľ.

S novou bilanciou 11 uhynutých jedincov je incident najsmrteľnejším, ktorý sloniu populáciu v tomto národnom parku postretol. Na rovnakom mieste v roku 1992 podobne skončilo menšie stádo ôsmich slonov. V parku žije odhadom zhruba 300 slonov a v celom Thajsku okolo 7000, polovica v zajatí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Thajsko #slony #národný park
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku