Kurdi vyhlásili pred očakávanou tureckou inváziou všeobecnú mobilizáciu

Kurdská Autonómna samospráva na severe a východe Sýrie (Rožavaja Kurdistané) vyzvala v stredu miestne obyvateľstvo, aby sa pripojilo k obrane proti očakávanej invázii tureckej armády. Informovala o tom agentúra AFP.

09.10.2019 10:32 , aktualizované: 10:48
debata (38)

„Vyzývame náš ľud zo všetkých národnostných skupín, aby sa presunul k hraniciam s Tureckom a kládol tam v týchto chúlostivých a historických časoch odpor,“ uviedla samospráva vo svojom vyhlásení, pričom ohlásila „trojdňovú všeobecnú mobilizáciu na severe a východe Sýrie“.

Predstavitelia kurdskej samosprávy sa zároveň obrátili na medzinárodné spoločenstvo a požiadali ho, aby si splnilo svoju povinnosť v čase, keď jej obyvateľstvu hrozí „humanitárna katastrofa“.

Predstaviteľ Erdoganovej kancelárie: Ofenzíva v Sýrii sa začne čoskoro

Chystaná ofenzíva Turecka a spriaznených síl proti Kurdom v severnej Sýrii sa začne „čoskoro“ a medzinárodné spoločenstvo by sa malo v tejto záležitosti postaviť za Ankaru. Riaditeľ komunikačného odboru kancelárie tureckého prezidenta Fahrettin Altun to uviedol v príspevku pre americký denník The Washington Post, z ktorého citovali v stredu svetové tlačové agentúry.

„Turecká armáda – spoločne so Slobodnou sýrskou armádou (FSA) – čoskoro prekročí turecko-sýrsku hranicu,“ napísal tento predstaviteľ, pričom spomenul sýrske povstalecké sily podporované Ankarou. Kurdské zdroje na severe Sýrie podľa agentúry DPA v stredu ráno uvádzali, že situácia je zatiaľ pokojná, zachytili však ďalšie posilňovanie prítomnosti tureckých síl blízko hranice.

„Všetko nasvedčuje tomu, že náš pohraničný región bude napadnutý Tureckom a sýrskou opozíciou, ktorá je s ním prepojená,“ uviedli v stanovisku Sýrske demokratické sily (SDF) s prevahou Kurdov, ktoré ovládajú danú oblasť. Vyzvali pritom „medzinárodné spoločenstvo a všetky krajiny medzinárodnej koalície proti Islamskému štátu (IS)“, aby „si splnili svoju povinnosť a zabránili humanitárnej katastrofe“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok oznámil, že Turecko je pripravené začať vojenskú operáciu proti kurdským silám na severovýchode Sýrie po tom, ako dostal „zelenú“ od prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa. Ten rozhodol o stiahnutí amerických vojsk z tejto oblasti, čo vyvolalo v Spojených štátoch ostrú kritiku. Washington sa totiž podľa odporcov tohto kroku odvracia od Kurdov, ktorí priniesli v Sýrii veľké obete v bojoch proti teroristickej organizácii IS.

Erdogan ešte minulý týždeň vyhlásil, že jeho krajina stráca trpezlivosť, pokiaľ ide spoluprácu so Spojenými štátmi na vytvorení bezpečnostnej zóny na severe Sýrie, kam by bolo možné z Turecka presídliť milióny utečencov. Naznačil tak, že Turecko bezprostredne chystá vlastnú operáciu.

Turecká armáda podnikla už dvakrát – v rokoch 2016 a 2018 – cezhraničné operácie v Sýrii, ktoré boli namierené proti kurdským milíciám a Islamskému štátu.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Sýria #Turecko