Vo veku 98 rokov zomrela legendárna kubánska baletka Alicia Alonsová

Kubánska tanečná legenda a choreografka Alicia Alonsová zomrela vo štvrtok vo veku 98 rokov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Kubánskeho národného baletu (BNC), ktorý zosnulá umelkyňa založila.

17.10.2019 22:00
Kuba Balet Alicia Alonsová Úmrtie Foto: ,
Na archívnej snímke z 20. decembra 2000 kubánská prvá dáma tanca a zakladateľka Kubánskeho národného baletu Alicia Alonsová dostáva najvyššie vyznamenanie od kubánskeho lídra Fidela Castra
debata (6)

Alonsová bola jedinou latinskoamerickou tanečnicou, ktorá dostala honorárny titul „prima ballerina assoluta“ – ojedinelé ocenenie udeľované najvýznačnejším baletkám svojej generácie. Od roku 1894 sa tejto pocty dostalo iba 13 ženám.

Umelkyňa zomrela v nemocnici v Havane. Alonsová založila medzinárodne uznávaný BNC v roku 1948 a zosobňovala kubánsky umelecký program pod vládou Fidela Castra. Dohľad nad BNC udržiavala napriek takmer úplnej slepote aj po prekročení svojej deväťdesiatky.

Alonsová bola zároveň v 40. a 50. rokoch členkou Amerického baletného divadla (ABT) v New Yorku, pričom sa nemalou mierou pričinila o to, že sa ABT zaradilo medzi najvýznamnejšie baletné súbory v Spojených štátoch, dopĺňa tlačová agentúra AP.

Alonsová ohromovala publikum svojím dramatickým a precíteným pohybovým prejavom. Bola známa svojou náladovosťou, ale aj striktnou disciplínou. Ako choreografka vyžadovala perfekcionizmus a mala vysoké nároky na účinkujúcich. Aktívnemu tancu sa venovala ešte ako 70-ročná.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Kuba #baletka #Alicia Alonsová