V Louvre v Abú Zabí vystavia najstaršiu perlu na svete

Pobočka múzea Louvre v Abú Zabí vystaví od 30. októbra osemtisíc rokov starú perlu, ktorá je označovaná za najstaršiu na svete. Podľa agentúry AFP to v nedeľu oznámilo ministerstvo kultúry Spojených arabských emirátov (SAE).

21.10.2019 07:05
debata

Perlu z Abú Zabí, ktorá bude vystavená v rámci expozície nazvanej 10 000 rokov luxusu, objavili archeológovia na ostrove Marawah pri pobreží emirátu Abú Zabí. Na tomto nálezisku sa našli aj najstaršie stavby v krajine.

Uhlíkovou metódou C14 (rádiokarbónovou metódou datovania) sa podarilo zistiť, že vrstvy perleťovej hmoty na perle pochádzajú z rokov 5600 a 5800 pred naším letopočtom.

Odborníci zo SAE sa domnievajú, že perly z tejto oblasti boli artiklom pri obchodovaní s Mezopotámiou, odkiaľ sa zasa dovážala keramika a iný tovar. Perly sa pravdepodobne využívali aj v šperkárstve.

Ministerstvo kultúry SAE vo svojom vyhlásení uviedlo, že „benátsky klenotník Gasparo Balbi, ktorý cestoval cez tento región, spomína ostrovy v pobrežnej časti Abú Zabí ako zdroj perál už v 16. storočí“.

Prírodné perly predstavovali kedysi jednu z hlavných komodít hospodárstva SAE, ale obchod s nimi sa zrútil v 30. rokoch 20. storočia, keď sa na trhoch objavili umelo pestované perly z Japonska a keď globálnou ekonomikou otriasla séria konfliktov. Krajiny Perzského zálivu potom z perál presedlali na ropný priemysel, ktorý ich ekonomikám dominuje dodnes.

debata chyba
Viac na túto tému: #Louvre #Abú Zabí #Perla