Trudeau dodal, že budovanie ropovodu je v národnom záujme. Jeho snahy o nájdenie rovnováhy medzi ochranou životného prostredia a ekonomickými záujmami kritizovali ľavicové aj pravicové strany, poznamenala AP.
Premiér takisto vyhlásil, že prvá vec, ktorú jeho nová vláda spraví, bude návrh zákona o znížení daní pre strednú triedu. Dodal, že verí, že v parlamente ho podporia aj ďalšie progresívne strany.
Trudeauova vláda ešte v júni schválila projekt spoločnosti Trans Mountain. Ten rozšíri už existujúce potrubie, ktoré bude denne prepravovať 890 000 barelov ropy z vnútrozemskej provincie Alberta na pobrežie Tichého oceánu s cieľom vyvážať ju do zahraničia. Nahradí menšie, rozpadajúce sa potrubie z roku 1953.
Výstavba sa však oneskorila pre protesty environmentálnych aktivistov a právne námietky. V pondelkových parlamentných voľbách v Kanade sa Trudeau udržal pri moci, aj keď v parlamente získal len menšinu. Jeho Liberálna strana Kanady získala v kanadskom 338-člennom parlamente najviac kresiel a bude mať šancu zostaviť vládu. Nemá však väčšinu kresiel, čo znamená, že sa bude musieť pri schvaľovaní zákonov spoliehať na nejakú opozičnú stranu.
Trudeau v stredu na tlačovej konferencii vysvetlil, že nechce vytvoriť koaličnú vládu. Bude však viesť konzultácie s lídrami ostatných kanadských strán, zisťovať ich priority a hľadať spôsob, ako by mohli spolupracovať v presadzovaní záujmov, ktoré „majú Kanaďania od jedného konca krajiny po druhý“, dodal premiér.
Medzi svojimi prioritami spomenul Trudeau aj „lepšie partnerstvo s pôvodnými obyvateľmi“ Kanady. Mená členov nového vládneho kabinetu oznámi Trudeau podľa vlastných slov 20. novembra. Tak ako jeho prvý kabinet v roku 2015 aj tento bude pozostávať z rovnakého počtu žien a mužov, dodal Trudeau.