Pri násilnostiach v Barcelone utrpelo zranenia najmenej 44 ľudí

Najmenej 44 ľudí utrpelo zranenia pri násilnostiach, ktoré vypukli po sobotňajších protestoch v španielskej Barcelone proti uväzneniu katalánskych lídrov. Informovala o tom v nedeľu agentúra TASS s odvolaním sa na miestnych zdravotníkov.

27.10.2019 13:03, aktualizované: 17:04
Španielsko / Barcelona / Foto: ,
Protest v španielskej Barcelone proti uväzneniu katalánskych lídrov, 26. októbra 2019
36

Protesty pritiahli v sobotu večer do ulíc takmer 350 000 ľudí. Neskôr sa pred policajným oddelením v Barcelone zhromaždilo asi 10 000 demonštran­tov, ktorí začali hádzať fľaše na policajtov a zapaľovali odpadkové koše. Polícia musela použiť silu a troch zadržala.

Protesty v Katalánsku sa začali v pondelok 14. októbra po tom, čo najvyšší súd odsúdil 12 politikov a aktivistov, ktorí sa v roku 2017 pokúsili odtrhnúť región od Španielska. Deväť z nich poslal súd do väzenia za protištátnu činnosť a vymeral im tresty od 9 do 13 rokov za mrežami.

V nedeľu ulicami katalánskej metropoly Barcelona naopak pochodovali desaťtisíce stúpencov jednotného Španielska. Podľa organizátorov sa protestu zúčastnilo zhruba 400 000 ľudí, uviedol denník El Periódico. Katalánska polícia však tvrdí, že účastníkov bolo len 80 000, informovala agentúra AFP.

Protestnú akciu zvolala organizácia Katalánska občianska spoločnosť (SCC), ktorá tým chcela ukázať, že tí, ktorí nesúhlasia s odtrhnutím regiónu od zvyšku Španielska, tvoria „mlčiacu väčšinu“.

Mnohí demonštranti niesli španielske aj katalánske vlajky a skandovali heslá ako „Už stačilo“ alebo „Ulice patria všetkým“. Odkazovali tak na slogan separatistov „Ulice vždy patrili iba nám“.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
36 debata chyba
Viac na túto tému: #násilnosti #demonštrácia #barcelona