Pápež František: Vatikánsky archív sa už nebude volať 'tajný'

Pápež František oznámil v pondelok zmenu v názve slávneho vatikánskeho archívu s tým, že už nebude obsahovať slovo "tajný". Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

28.10.2019 16:35
debata (5)

Inštitúcia v súčasnosti známa ako „Vatikánsky tajný archív“ bude mať názov „Vatikánsky apoštolský archív“, uviedol František v dekréte nazvanom Motu Proprio. Pápež vysvetlil, že týmto krokom sa chcel vyhnúť negatívnemu vnímaniu slova „tajný“, ktoré bolo len nesprávnym prekladom pôvodného latinského výrazu.

V latinčine znamená „Archivum Secretum“ skôr súkromný, a nie tajný archív. Spomínaný archív vo Vatikáne založil začiatkom 17. storočia pápež Pavol V. Pre bádateľov začal byť prístupný v roku 1881.

Archív obsahuje dokumenty týkajúce sa riadenia cirkvi od 8. do 20. storočia a tie zaberajú 85 kilometrov regálov vrátane niektorých v podzemnom bunkri, uvádza sa na webovej stránke archívu.

Od 2. marca 2020 bude na verejné skúmanie sprístupnený aj materiál z kontroverzného pôsobenia pápeža Pia XII. v úrade v rokoch 1939 – 1958, teda v období druhej svetovej vojny. František oznámil rozhodnutie tento rok už skôr v nádeji, že to pomôže očistiť meno Pia XII. od desaťročia trvajúcich obvinení, že sa nepostavil proti nacistickému Nemecku pri holokauste.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #vatikánsky archív