Rusko presúva ponorky do severného Atlantiku

Rusko vyslalo do oblasti severného Atlantického oceánu približne desať ponoriek. S odvolaním sa na utorkové oznámenie nórskej armády o tom informovala agentúra AFP s tým, že ide o najväčšiu operáciu svojho druhu od skončenia studenej vojny.

29.10.2019 19:40
101

Od predchádzajúceho týždňa sa začali ponorky, rozmiestnené pri Kolskom polostrove na severe Ruska, postupne presúvať na manévre v Atlantiku. Vyplýva to z informácií od nórskej tajnej služby.

„V súčasnosti je v severnom Atlantiku vysoká aktivita a Nórsko spoločne s ďalšími členskými štátmi NATO ju monitorujú prostredníctvom vzdušných a pozemných kapacít,“ povedal pre AFP hovorca nórskych ozbrojených síl Brynjar Stordal.

Podľa neho ide o najväčšiu operáciu svojho druhu, ktorú Rusko podniklo „od konca studenej vojny“.

Nórska televízia NRK s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že ponorky, ktoré opustili svoju základňu v režime ponoru, sa pokúšajú doplávať čo najhlbšie do Atlantiku bez toho, aby ich spozorovali, ideálne do vôd západne od Grónska.

Operácia má údajne trvať zhruba dva mesiace s predpokladaným cieľom „preukázať schopnosť ohroziť východné pobrežie Spojených štátov“.

Ruské médiá v sobotu informovali o plánovanom „testovacom hĺbkovom ponore dvoch ruských ponoriek na preskúšanie určitého vybavenia a zbraní“ v neutrálnych vodách Nórskeho mora.

„Počas týchto ponorov, ktoré potrvajú týždeň, budú posádky cvičiť taktické procedúry a rôzne techniky hĺbkových ponorov,“ píše sa vo vyhlásení ruskej Severnej flotily, ktoré citovali médiá.

Agentúra AFP doplnila, že Nórske more dosahuje hĺbku až 4000 metrov, pričom Barentsovo more má v oblasti prístavu Murmansk v priemere hĺbku 200 metrov.

Podľa ruských médií ide o viacúčelové ponorky, ktoré majú vybavenie na odpálenie navádzaných striel a sú určené na detekciu a zničenie nepriateľských vzdušných a námorných cieľov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
101 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #ponorka #Nórsko