Pri lesnom požiari v Austrálii pravdepodobne zomreli stovky koál

Až stovky koál pravdepodobne uhoreli zaživa pri lesnom požiari, ktorý sa v oblasti východného pobrežia Austrálie vymkol spod kontroly. V stredu o tom informovali ochrancovia životného prostredia, píše agentúra DPA.

30.10.2019 09:34 , aktualizované: 10:20
debata (1)

Požiar, ktorý údajne v dôsledku blesku vypukol v sobotu neďaleko prístavného mesta Port Macquarie vo výhodnej časti austrálskeho štátu Nový Južný Wales (NJW), už spustošil viac ako 2200 hektárov porastov vrátane dôležitého hniezdiska koál.

Riaditeľka nemocnice pre koaly v Port Macquarie Sue Ashtonová uviedla, že požiar v blízkosti jazera Innes južne od Port Macquarie zasiahol veľmi prosperujúcu oblasť hniezdiska koál so stovkami týchto zvierat.

Miestni hasiči bojujú s prírodným živlom poháňaným silným vetrom už niekoľko dní, plamene však stále nemajú pod kontrolou.

„Koaly v tejto oblasti sú geneticky veľmi rozmanité a v dôsledku zmiešaného a krížového šľachtenia majú veľmi dobrú krvnú líniu. Vedia sa prispôsobiť mnohým zmenám, ako sú napríklad podmienky biotopu alebo zmeny klímy,“ povedala Ashtonová s tým, že tieto koaly sú mimoriadne významné a táto strata je tragédiou. Ashtonová navyše dodala, že hasiči prístup do oblasti nedovolia, pokiaľ ju nebudú považovať za bezpečnú.

Podľa monitorovacích skupín vo voľnej prírode žije už menej než 43-tisíc koál. Dôvodom ich postupného vymierania sú strata prirodzeného prostredia, choroby, útoky psov či klimatické zmeny.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #Austrália #koala