Irán oznámil ďalší odklon od jadrovej dohody, dá do centrufúg fluorid uránový

05.11.2019 09:52

Iránsky prezident Hasan Rúháni v utorok oznámil, že Irán naplní 1044 centrifúg fluoridom uránovým (UF6) - plynným uránom - čím sa ešte viac vzdiali od záväzkov plynúcich zo Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA, tzv. jadrovej dohody) z roku 2015. S odvolaním sa na Rúhániho vyhlásenie, ktoré naživo odvysielala iránska štátna televízia, o tom informovala agentúra AP.

Iránsky líder spresnil, že centrifúgy by mali byť fluoridom uránovým napĺňané od stredy v jadrovom komplexe Fordú.

Na základe jadrovej dohody by však mali iránske centrifúgy rotovať bez fluoridu uránového, keďže ide o zlúčeninu používanú v procese obohacovania uránu.

Práve na produkciu obohateného uránu, ktorý môže byť využitý ako palivo v jadrových reaktoroch alebo ako munícia v jadrových hlaviciach, zaviedla JCPOA pre Irán prísne limity.

Výmenou za tieto obmedzenia sa signatárske krajiny zaviazali zmierniť ekonomické sankcie voči Iránu. V roku 2018 však od dohody odstúpili Spojené štáty, ktoré následne na islamskú republiku uvalili nové sankcie.

Európske štáty, ktoré nesúhlasia s jednostranným odchodom Spojených štátov od zmluvy, sa snažia Iránu pomôcť zmierniť následky amerických sankcií a udržať tak JCPOA v platnosti.

Teherán však považuje snahy európskych partnerov za nedostatočné a v posledných mesiacoch začal podnikať kroky smerujúce k zväčšeniu množstva a miery obohatenia svojich zásob uránu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#iránska jadrová dohoda #Irán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku