Izraelské médiá informovali ešte v sobotu o vrátení enkláv prenajatých od Jordánska po tom, ako Abdalláh II. vlani deklaroval, že Ammán nesúhlasí s predlžovaním doterajšieho stavu.
Jordánske pohraničné územia al-Bákúra a al-Ghamr sú v hebrejčine známe ako Naharajim a Cofar a viac než 70 rokov ich využívali izraelskí roľníci. Prvé z týchto území, označované aj ako Mierový ostrov, sa nachádza na sútoku riek Jordán a Jarmúk južne od Tiberiadského jazera, zatiaľ čo druhé je v púšti Arava, južne od Mŕtveho mora.
Izraelská armáda v sobotu uzavrela príjazd k tzv. Mierovému ostrovu, s ktorým sa prišli v tento deň „rozlúčiť“ stovky ľudí.
Izraelská vláda vyhlásila, že „ľutuje“ rozhodnutie Jordánska nepredĺžiť prenájom týchto území. Podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Dorit Herskovičovej jordánska vláda prisľúbila, že v súlade s mierovou zmluvou „bude naďalej rešpektovať práva súkromných vlastníkov v Naharajime“. Dodala, že Jordánsko prisľúbilo aj to, že umožní izraelským roľníkom pozbierať svoju úrodu v Cofare.
Jordánsko uzavrelo v roku 1994 mierovú zmluvu s Izraelom ako druhá arabská krajina po Egypte. Situácia na izraelsko-jordánskej hranici je odvtedy prevažne pokojná. V roku 1997 však zahynulo sedem izraelských školáčok, keď duševne narušený jordánsky vojak začal strieľať na skupinu turistov v enkláve Naharajim.