Židovské osady v Predjordánsku už podľa USA nebudú nezákonné

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v pondelok oznámil, že Spojené štáty už nebudú pokladať židovské osady v Predjordánsku za nezákonné. Informovala o tom agentúra AFP.

18.11.2019 22:35
Palestína, osady, Izrael Foto:
Jedna z protizákonne postavených židovských osád na západnom palestínskom brehu rieky Jordán Modi´in Illit. Archívna foto.
debata (9)

Zmene politiky Washingtonu ohľadom židovských osád v Predjordánsku, ktorú Pompeo oficiálne oznámil na pôde svojho rezortu vo Washingtone, predchádzala približne rok trvajúca analýza vypracovaná právnym oddelením ministerstva. Na analýze sa podieľali odborníci v oblasti medzinárodného práva, ako aj predstavitelia iných krajín.

Vznik analýzy podnietilo rozhodnutie administratívy predchádzajúceho amerického prezidenta Baracka Obamu z decembra 2016 podporiť rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, podľa ktorej je budovanie židovských osád v Predjordánsku v „jednoznačnom rozpore“ s medzinárodným právom a nemá „nijakú právnu validitu“.

V roku 1978 administratíva 39. prezidenta USA Jimmyho Cartera vyhlásila, že židovské osady sú v rozpore s medzinárodným právom, avšak jeho nástupca v Bielom dome Ronald Reagan toto rozhodnutie o štyri roky neskôr zrušil, pripomenul denník The Jerusalem Post.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #židovské osady #USA #židia #Mike Pompeo #Predjordánsko