Trump tvrdí, že nebyť jeho, Hongkong by prestal existovať

Americký prezident Donald Trump v piatok povedal, že nebyť jeho, Hongkong by do 14 minút zmizol z povrchu zemského. Informovala o tom agentúra AFP.

22.11.2019 16:12
debata (27)

V rozhovore pre spravodajskú televíziu Fox News šéf Bieleho domu uviedol, že čínsky prezident Si Ťin-pching neposlal proti demonštrantom v Hongkongu armádu len preto, lebo ho o to požiadal.

„Nebyť mňa, Hongkong by bol do 14 minút zrovnaný so zemou,“ povedal Trump. Si Ťin-pching „má milión vojakov, ktorí stoja pred Hongkongom, a nevstúpili tam len preto, lebo som ho o to požiadal. ‚Prosím vás, nerobte to. Urobíte veľkú chybu. Bude to mať mimoriadne nepriaznivý vplyv na obchodnú dohodu (medzi USA a Čínou),‘“ povedal podľa vlastných slov Trump čínskemu prezidentovi.

Hongkongom, ktorý je osobitnou administratívnou oblasťou Číny, otriasajú od 9. júna masové protesty. Demonštranti pôvodne žiadali, aby vláda stiahla sporný návrh zákona, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny. Teraz sa protesty týkajú najmä zasahovania Číny do osobitného autonómneho štatútu Hongkongu, ktorý je založený na hesle „jedna krajina, dva systémy“.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #Hongkong #Donald Trump #protesty v Hongkongu
Flowers