BIS: Rusko v Česku šíri dezinformácie, Čína výrazne posilňuje vplyv

Najzávažnejšiu hrozbu pre Českú republiku predstavovalo vlani pôsobenie proruských aktivistov, ktorí sa podieľali na šírení dezinformácií. Hrozbou zostávajú naďalej tiež ruské a čínske aktivity v ČR, vyplýva z výročnej správy Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), o ktorej informoval v utorok spravodajský server iDNES.cz.

26.11.2019 14:00
debata (71)

BIS tiež potvrdila úmrtie jedného z bojovníkov, ktorí odišli z ČR, aby sa pripojili k teroristickým organizáciám v Sýrii a Iraku. V súvislosti s problematikou terorizmu BIS vlani preverovala signály o možnom výskyte islamistických radikálov v ČR, konkrétne riziká sa však v žiadnom z prípadov nepotvrdili. Celkovo hodnotí BIS situáciu v oblasti terorizmu a islamistickej radikalizácie ako pokojnú.

„Najzávažnejšiu hrozbu pre ústavnosť Českej republiky predstavovalo v roku 2018 pôsobenie spektra proruských aktivistov, ktorí sa podieľali na šírení dezinformácií. Termínom ‚proruskí aktivisti‘ v tomto kontexte BIS neoznačuje všetky prorusky zmýšľajúce osoby, ale primárne tie, ktoré svojimi aktivitami vedome či nevedome priamo napomáhajú cudzej moci,“ uvádza sa vo výročnej správe BIS.

„Proruskí aktivisti v posledných rokoch stále intenzívnejšie, koncepčnejšie a systematickejšie broja proti politickému usporiadaniu v ČR a členstvu v EÚ a NATO. Pri svojom pôsobení sa podieľajú na nastoľovaní tém konštruovaných alebo podporovaných cudzou mocou. V rámci týchto agend často dochádza k zveličovaniu významu existujúcich hrozieb a vytvárania imaginárnych problémov,“ píše sa v dokumente.

Podľa BIS proruskí aktivisti či už vedome alebo nevedome podporovali vplyvové operácie Ruska a presadzovali ruské záujmy na úkor tých českých. Šírili rôzne konšpiračné teórie a proruskú propagandu, k čomu ako médiá využívali najmä internet a sociálne siete.

Medzi proruských aktivistov patria podľa BIS členovia najrôznejších nacionalistických a populistických hnutí, niektorých politických strán, skupiny vzniknuté z pôvodných protiimigračných hnutí či nezávislé a alternatívne médiá.

Motiváciu týchto skupín vysvetľuje BIS ideologickým spriaznením, obdivom k režimu prezidenta Vladimira Putina či adoráciou Ruska všeobecne.

„U niektorých osôb však existujú indície o ich priamej previazanosti s ruskou štátnou mocou či riadení spravodajskými službami Ruskej federácie,“ uvádza sa v správe. Ich škodlivé pôsobenie vidí BIS v tom, že prostredníctvom zavádzajúcich, manipulatívnych či lživých tvrdení ovplyvňujú verejnú mienku a vyvolávajú a udržujú strach a napätie v spoločnosti. To prispieva k polarizácii a radikalizácii spoločnosti a podkopávaniu dôvery obyvateľov v princípy slobodného demokratického štá­tu.

Hrozbu taktiež predstavovali aktivity cudzích krajín v ČR. V tejto súvislosti výročná správa BIS hovorí najmä o Rusku a Číne. Ich aktivity podľa BIS zasahovali nielen do oblasti politiky a diplomacie, ale tiež špionáže, ekonomiky a informačného boja.

„Česká republika bola predmetom záujmu aktérov s väzbou na ruskú a čínsku štátnu moc aj v kyberpriestore. Inštitúcie a občania ČR sa stali cieľom hneď niekoľkých kyberšpionážnych kampaní, pričom najzávažnejšou z nich bola kompromitácia neutajovanej siete Ministerstva zahraničných vecí (MZV),“ píše BIS.

V súvislosti s Ruskom BIS upozorňuje, že vlani v ČR pôsobili príslušníci a spolupracovníci všetkých ruských spravodajských služieb. Spravodajská služba taktiež upozorňuje, že českým bezpečnostným problémom stále zostáva personálne naddimenzovanie ruskej diplomatickej mi­sie.

„Spravodajské kapacity RF na území ČR boli čiastočne oslabené českou reakciou na útok nervovo-paralytickou látkou novičok v britskom Salisbury, ktorou bol v marci 2018 otrávený Sergej Skripaľ a jeho dcéra,“ uvádza sa v texte. BIS pripomenula skutočnosť, že Česko v súvislosti s dianím okolo látky novičok vyhostilo troch ruských nedeklarovaných spravodajských dôstojníkov.

Pokým ruské spravodajské aktivity v ČR boli oslabené, tie čínske sa naopak rozrástli ako do intenzity, tak do rozsahu. V Česku v roku 2018 pôsobili všetky najvýznamnejšie čínske spravodajské služby. Tie sa okrem iného taktiež pokúšali narušiť vzťahy medzi Českom a Taiwanom.

"V kontexte čínskych aktivít zameraných na českú akademickú obec, bezpečnostné zbory a štátnu správu zaznamenala BIS rastúci počet čínskych pozvaní adresovaných českým občanom na školenia, semináre a poznávacie zájazdy.

Čínska strana ponúka pozvaným uhradenie všetkých výdavkov (dopravu, ubytovanie, stravné, zápisné) a k tomu ešte pridáva vreckové," upozorňuje BIS, podľa ktorej si tak Čína vytvára kontaktnú sieť osôb, ktoré jej budú naklonené a budú ochotné jej vychádzať v ústrety.

V ČR boli vlani aktívne aj iránske tajné služby. BIS vo výročnej správe píše, že medzi iránskymi obchodníkmi môžu byť ľudia s väzbami na bezpečnostné zložky.

71 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #BIS #dezinformácia