Iránska štátna televízia priznala, že na protestoch boli zabití buriči

Iránska štátna televízia v utorok zverejnila priznanie, že bezpečnostné sily zastrelili "buričov" v mnohých iránskych mestách, kde sa nedávno konali protesty proti prudkému zvýšeniu cien benzínu. Informovala o tom agentúra AP.

03.12.2019 09:17
debata (5)

Správa bola v štátnej televízii zverejnená v období, keď Irán čelí silnejúcej medzinárodnej kritike a tlaku za to, že bezpečnostné sily násilne zasahovali proti spomínaným demonštráciám, ktoré sa začali 15. novembra.

Organizácia Amnesty International (AI) uviedla, že podľa jej informácií bolo pri protestoch zabitých najmenej 208 ľudí.

Irán ešte len má zverejniť celoštátne oficiálne údaje o nepokojoch, ktoré v islamskej republike vypukli v polovici novembra, ale čísla organizácie Amnesty International už Teherán spochybnil.

„K takmer všetkým úmrtiam došlo v dôsledku použitia strelných zbraní,“ skonštatovala AI o protestoch s tým, že podľa zhromaždených informácií sa iránske úrady príbuzným obetí vyhrážali, aby nekontaktovali médiá, a varovali ich, aby pre svojich blízkych neorganizovali pohrebné obrady".

„Niektoré rodiny boli prinútené zaplatiť vydieračské poplatky, aby im vrátili telá ich blízkych,“ uvádza sa v správe AI.

Protesty v Iráne vypukli 15. novembra po oznámení o zvýšení cien benzínu o 50 percent a zavedení prídelového systému a rozšírili sa do najmenej 40 miest. Vláda vyhlásila, že pomocou týchto opatrení chce pomôcť občanom, ktorí sa ocitli vo finančných problémoch v čase ekonomickej krízy.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #Irán