Česká polícia obvinila bývalého premiéra Petra Nečasa z krivej výpovede

Podľa polície klamal v kauze zneužitia Vojenského spravodajstva, aby kryl svoju manželku Janu, ktorá figurovala v prípade ako hlavná obžalovaná.

16.12.2019 10:36 , aktualizované: 11:27
debata (2)

Česká polícia obvinila bývalého premiéra Petra Nečasa z krivej výpovede. Podľa polície klamal v kauze zneužitia Vojenského spravodajstva, aby kryl svoju manželku Janu, ktorá figurovala v prípade ako hlavná obžalovaná. Informoval o tom v pondelok spravodajský server Aktuálně.cz.

Ak sa aktuálna kauza dostane pred súd, expremiérovi hrozia v prípade uznania viny až tri roky za mrežami.

Najnovší posun v prípade potvrdil Aktuálně.cz šéf Obvodného štátneho zastupiteľstva pre prvý pražský obvod Jan Lelek, ktorý prácu polície v tejto kauze dozoruje.

„Trestne stíhaná je jedna osoba pre prečin krivej výpovede a nepravdivého znaleckého posudku, ktorého sa mala dopustiť dvoma svedeckými výpoveďami, ktoré urobila na Obvodnom súde pre Prahu 1 v trestnej veci, ktorá sa týkala zneužitia Vojenského spravodajstva,“ uviedol Lelek.

Kriminalisti preverovali podozrenie na Nečasovu možnú krivú výpoveď od augusta. Teraz zhromaždili dosť dôkazov, aby mohli expremiéra obviniť. Ukázalo sa, že podozrenie je dôvodné. Ak ďalšie vyšetrovanie konštrukciu polície potvrdí, kriminalisti navrhnú Nečasa obžalovať.

Podľa zistení Aktuálně.cz začala polícia stíhať posledného predsedu českej vlády za Občiansku demokratickú stranu (ODS) v novembri. Nečas sa proti tomu neúspešne bránil sťažnosťou. „Minulý týždeň bola sťažnosť tejto osoby, podaná proti uzneseniu o začatí trestného stíhania, zamietnutá ako neodôvodnená,“ konštatoval Lelek.

V kauze zneužitia Vojenského spravodajstva vypovedal Nečas ako svedok. Tajnej službe zadávala úlohy jeho milenka Jana Nagyová v čase, keď bol Nečas predsedom vlády. Nagyová (dnes Nečasová) riadila jeho sekretariát. Spravodajcovia sledovali premiérovu vtedajšiu manželku Radku. Keď kriminalisti toto zneužitie Vojenského spravodajstva odhalili, Nečas povedal, že o sledovaní nevedel. Neskôr však na súde hovoril opačne – vyhlásil, že si u Nagyovej tajnú službu objednal sám.

„Ide o úplne nevierohodné a účelové vyhlásenie, urobené v snahe pomôcť svojej manželke – obžalovanej – vyhnúť sa odsúdeniu,“ píše sa v právoplatnom rozsudku Mestského súdu v Prahe, z ktorého Nečasová odišla s podmienečným trestom.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #obvinenie #Petr Nečas #krivá výpoveď