V Nemecku podľa polície značne ubudlo nebezpečných islamistov

V Nemecku tento rok podľa polície značne ubudlo radikálnych islamistov, ktorí sú považovaní za potenciálne nebezpečenstvo. S odvolaním sa na údaje získané od spolkového ministerstva vnútra o tom dnes informovala agentúra DPA. Možným dôvodom poklesu sú protiteroristické opatrenia prijaté po útoku v Berlíne pred tromi rokmi.

21.12.2019 11:58
40

Úrady na začiatku novembra registrovali 679 islamistov v kategórii takzvaných strojcov nebezpečenstva, v nemčine Gefährder. Ešte vlani v júli ich bolo 774. V oblasti politicky motivovanej kriminality je podľa nemeckého právneho poriadku za strojcu nebezpečenstva označovaný ten, kto je schopný spáchať závažné násilné činy až terorizmus.

Armin Schuster, ktorý je šéfom poslancov CDU / CSU v bezpečnostnom výbore Spolkového snemu, agentúre DPA povedal, že „určitý vplyv“ na pokles počtu registrovaných nebezpečných islamistov vykazujú opatrenia prijaté Nemeckom po teroristickom útoku na námestí Breitscheidplatz pred tromi rokmi. Odmietnutý žiadateľ o azyl z Tuniska Anis Amri tam 19. decembra 2016 vrazil ukradnutým kamiónom do ľudí na vianočnom trhu a 12 ich zabil.

Polícia dnes podľa Schustera častejšie ako predtým pozýva potenciálnych strojcov nebezpečenstva na pohovory a dáva im najavo, že ich činnosť nezostáva nepovšimnutá. Taktiež prehliadky a zatýkania sa teraz vykonávajú v skorších štádiách vyšetrovania ako predtým. Úrady sa navyše nezameriavajú už len na skupiny a siete islamistov, ale aj na radikálnych jednotlivcov, ktorí by mohli samostatne spáchať teroristický útok.

V niekoľkých spolkových krajinách vznikli špecializované jednotky, ktoré intenzívne pracujú na vyhosťovaní radikálov. V súčasnosti podľa Schustera pokračuje 1 000 vyšetrovaní týkajúcich sa islamizmu. Z nich 890 vedú jednotlivé krajiny, 150 má v gescii Spolkový kriminálny úrad (BKA).

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
40 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #islamistickí extrémisti