Zo sýrskej provincie Idlib utieklo v uplynulých dňoch 25-tisíc ľudí

Najmenej 25-tisíc civilistov utieklo zo severozápadnej sýrskej provincie Idlib za ostatné dva dni smerom k tureckej hranici v dôsledku náletov, ktoré v provincii zintenzívnili ruské a sýrske jednotky. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na turecké médiá.

22.12.2019 20:13
sýria, idlib, výbuch Foto: ,
Zničený dom v sýrskej provincii Idlib.
debata (26)

Záchranárske jednotky uviedli, že v dôsledku leteckých útokov na severozápadné mesto Maarat an-Numán prišlo v piatok o život šesť ľudí a ďalších 11 v iných častiach v oblasti.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok uviedol, že z Idlibu utieklo k sýrsko-tureckej hranici 50-tisíc ľudí. Turecká štátna agentúra Anadolu v nedeľu informovala, že odvtedy z danej oblasti utieklo ďalších 25-tisíc ľudí, ktorí sa presúvajú k neďalekej tureckej hranici.

Podľa Anadolu v dôsledku útokov ruských a sýrskych síl v provincii Idlib svoje domovy od novembra opustilo približne 205-tisíc ľudí. Utečenci smerovali do tých oblastí v Sýrii, ktoré Turecko ovládlo pri predchádzajúcich vojenských operáciách, alebo do iných častí Idlibu.

Provincia Idlib je poslednou veľkou baštou pod kontrolou povstaleckých bojovníkov a džihádistov bojujúcich proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

V provincii, ktorú ovláda najmä skupina Hajat Tahrír aš-Šám napojená na teroristickú sieť al-Káida, žijú asi tri milióny ľudí vrátane milióna detí. Žijú tam aj Sýrčania, ktorých vyhnala z domovov osemročná občianska vojna.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Idlib #vojna v Sýrii