Taliban súhlasil s dočasným prímerím v celom Afganistane

Militantné hnutie Taliban v nedeľu oznámilo, že súhlasí s dočasným prímerím na území celého Afganistanu. Informovala o tom agentúra AP s tým, že prímerie poskytuje príležitosť na možný podpis mierovej dohody s USA.

29.12.2019 19:00
debata (7)

Dobu trvania prímeria Taliban nespresnil, podľa AP sa však predpokladá, že by malo ísť o desať dní. Vyhlásenie prímeria schválili členovia najvyššej rady Talibanu (šúrá), ktorí sa predtým stretli s členmi talibanského vyjednávacieho tímu zapojeného do rokovaní s USA.

Mierová dohoda by mala umožniť stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu a ukončenie 18 rokov trvajúceho vojenského konfliktu. USA žiadajú, aby dohoda obsahovala bezpečnostné záruky zo strany Talibanu o tom, že sa Afganistan nestane útočiskom pre militantov.

Spojené štáty a Taliban sa aktuálne snažia dosiahnuť dohodu o stiahnutí amerických jednotiek z Afganistanu. Ich rozhovory boli viackrát prerušené, naposledy 12. decembra – po samovražednom bombovom útoku, ktorý sa stal deň predtým neďaleko americkej vojenskej základne Bagrám v severoafganskej provincii Parván.

S návrhom na uzavretie dočasného prímeria v Afganistane prišiel na poslednom kole rozhovorov americký vyjednávač Zalmay Khalilzad.

USA majú v Afganistane aktuálne približne 12 000 vojakov.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #USA #Taliban #prímerie