Orbán o Trianone: Boli sme sto rokov osamelí, so susedmi máme budúcnosť

09.01.2020 18:30

Maďarský premiér Viktor Orbán hovoril o sto rokoch po Trianonskej zmluve ako období, keď si Maďari nedokázali utvoriť žiadne dôverné vzťahy so susedmi.

VIDEO: Spolupracujeme so Slovenskom, s Chorvátskom máme bratský vzťah…Pozrite si vystúpenie Viktora Orbána k výročiu Trianonskej zmluvy.

Nadchádzajúce sté výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy si treba pripomenúť, pretože historické výročia sú dôležité. Povedal to vo štvrtok 9. januára na medzinárodnej tlačovej konferencii v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý zdôraznil, že na výročí musí zaznieť spravodlivosť, avšak tým sa budúcnosť nijako nezmení.

To, na čom skutočne záleží, je podľa jeho slov spolupráca so susednými krajinami v záujme budúcnosti.

„Ak sa pozrieme na uplynulých sto rokov, tak nejde iba o to, že Maďarsko pre rôzne mierové diktáty utrpelo straty, ale horšie na tom je, že sa potom vytvorila v našom regióne situácia, v ktorej chceli Maďarsko priebežne izolovať, a preto si nedokázalo vytvoriť regionálnu spoluprácu,“ zdôraznil premiér.

Uvedené obdobie nazval Orbán obdobím storočia osamotenia Maďarov, v ktorom si Maďarsko nedokázalo vytvoriť žiadne dôverné vzťahy so svojimi susedmi, bez ktorých nemajú Maďari ani budúcnosť. A to sa podľa jeho slov týka obdobia komunizmu i obdobia po zmene režimu. Z tohto hľadiska predseda maďarskej vlády označil za obrovský výsledok a úspech, že sa v uplynulých rokoch podarilo zlikvidovať obdobie storočnice izolácie Maďarov.

„Podarilo sa nám vo viacerých reláciách vytvoriť úzke vzťahy ukazujúce do budúcnosti, ktoré nie sú zaťažené historickou skúsenosťou. Napríklad so Slovenskom spolupracujeme v rámci zoskupenia Vyšehradská štvorka,“ podotkol ministerský predseda a dodal, že s Chorvátskom aj napriek niektorým sporom má Maďarsko „bratský“ vzťah a spolupráca existuje aj so Srbskom.

Orbán vyzval na snahy o spoločné budovanie strednej Európy.

Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúska-Uhorska v závere prvej svetovej vojny, podpísali 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon pri Paríži predstavitelia Dohody (Británia, Spojené štáty, Francúzsko a Taliansko) a Maďarska. Hoci Maďarsko zmluvu podpísalo a ratifikovalo, s novým stavom sa nezmierilo. Poslanci maďarského parlamentu 31. mája 2010 rozhodli, že výročie podpisu zmluvy sa bude každoročne pripomínať pamätným dňom, ktorý bol stanovený na 4. júna ako Deň národnej spolupatričnosti. V Budapešti, 9. januára 2020.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Viktor Orbán #Trianon #Maďarsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku