Julian Smith požiadal predsedu severoírskeho parlamentu, aby na piatok zvolal zasadnutie parlamentu. Dodal, že návrh dohody nazvanej Nová dekáda, nový prístup, povedie k transformácii v sektore verejných služieb a obnoví dôveru verejnosti k vláde.
Smith severoírske strany vyzval, aby dohodu odobrili. „Čas na rozhodnutie je práve teraz, pričom dohoda obsahuje niečo pre každého,“ povedal a dodal, že prijatie dohody tiež dopomôže k ukončeniu štrajkov zamestnancov sektoru zdravotníctva.
Návrh dohody obsahuje aj akčný plán reforiem v oblasti zdravotnej a sociálnej starostlivosti, uvádza BBC.
Simon Coveney zase povedal, že dopracovať sa do tohto bodu bolo oveľa zdĺhavejšie, než sa mnohí domnievali. Dodal, že návrh dohody vzišiel z „rozsiahlych diskusií a kolektívnej práce, akú (tamojšie) politické strany odvádzali od mája 2019, po otrasnej vražde (severoírskej novinárky) Lyry McKeeovej“.
Novinárka McKeeová (29) zomrela v apríli 2019 na následky zranení hlavy, ktoré utrpela pri streľbe v severoírskom meste Londonderry. K zodpovednosti za jej vraždu sa prihlásila militantná skupina s názvom Nová IRA.
Severoírska vláda sa rozpadla v januári 2017, keď severoírska republikánska strana Sinn Féin odmietla spolupracovať probritskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) v súvislosti so škandálom okolo nadmernej štátnej podpory programu využívania obnoviteľných zdrojov energie, ktorý mal stáť daňových poplatníkov takmer 500 miliónov libier.
K sporu oboch strán sa následne pridali i názorové nezhody v širších kultúrnych či politických otázkach – okrem iného napríklad o štatúte írčiny, ktorú chcela Sinn Féin povýšiť na úradný jazyk.
Severné Írsko, v ktorom sa obe zmienené strany delili o moc vo vláde od roku 2007 na základe podmienok stanovených v tzv. Veľkopiatkovej dohode z roku 1998, odvtedy vedie úradnícka vláda.
Predošlé rozhovory so zámerom obnoviť vládu dvoch strán zlyhal vo februári 2018. Stranícke rokovania sa však opätovne obnovili v máji 2019, práve po vražde McKeeovej.