Dánski vojaci dostali varovanie šesť hodín pred útokom na irackú základňu

Dánsko dostalo varovanie šesť hodín predtým, ako Irán tento týždeň vypálil strely na dve iracké základne, a bolo schopné pripraviť svoj kontingent umiestnený popri amerických silách na jednej z týchto základní. Informovala o tom v piatok dánska štátna televízna stanica TV2, ktorú cituje tlačová agentúra Reuters.

10.01.2020 18:41
debata (38)

Na leteckej základni al-Asad sa nachádzalo zhruba 130 dánskych vojakov v rámci medzinárodnej koalície bojujúcej proti radikálnym sunnitským milíciám Islamský štát. Základňa bola jednou z dvoch zariadení s prítomnosťou amerických vojakov, ktoré Irán v stredu napadol. Dánska vláda správu TV2 odvolávajúcu sa na anonymné zdroje odmietla komentovať.

Bezprostredne nebolo jasné, kto varovanie poskytol alebo kto ho sprostredkoval. Dánsky minister obrany Björn Bisserup pre TV2 v stredu uviedol, že varovanie sa na základňu al-Asad dostalo. „Nebudem zachádzať do detailov o tom, akým spôsobom sme boli varovaní. Dostali sme však upozornenie, ktoré nám umožnilo pripraviť sa najlepšie v rámci daných okolností,“ povedal.

Pri útoku, ktorý bol podľa Teheránu odplatou za zabitie vplyvného iránskeho veliteľa Kásema Solejmáního americkým bezpilotným lietadlom z 3. januára, neutrpel zranenia žiadny z dánskych vojakov. Všetci okrem 30 – 40 z nich sa momentálne premiestňujú zo základne al-Asad do susedného Kuvajtu.

Spojené štáty v reakcii na raketový útok uvalili na Irán ďalšie ekonomické sankcie. Sankcie namierené proti iránskym predstaviteľom a priemyslu oznámili v piatok americkí ministri zahraničných vecí a financií – Mike Pompeo a Steven Mnuchin.

Podľa ministrov sa budú tieto opatrenia týkať ôsmich vysokopostavených predstaviteľov Iránu zapojených do „destabilizujúcich“ aktivít na Blízkom východe, ako aj do uvedeného raketového útoku.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Irak #Irán #Blízky východ #Dánsko #raketový útok