Irán poprel, že polícia strieľala do protestujúcich ľudí

Iránska polícia v pondelok vyhlásila, že nestrieľala na protestujúcich ľudí, ktorí v nedeľu demonštrovali po tom, ako Irán priznal zostrelenie dopravného lietadla ukrajinských aerolínií. Videá v sociálnych médiách pritom zachytávali výstrely, zranených a kaluže krvi. Informácie priniesli tlačové agentúry Reuters a AP.

13.01.2020 12:26 , aktualizované: 14:46
Irán teherán, protest, demonštrácia Foto: ,
Demonštranti v Teheráne pália britskú a izraelskú vlajku pred budovou britskej diplomatickej misie v Teheráne v nedeľu 12. januára 2020. Pred budovou sa zišlo asi 200 demonštrantov, ktorí skandovali "Smrť Británii". K protestu pred britským veľvyslanectvom došlo deň po krátkom zadržaní britského veľvyslanca Roba Macaira, keď bol v sobotu podvečer na tryzne za 176 obetí zostrelenia ukrajinského lietadla, ku ktorému sa v sobotu priznali iránske revolučné gardy. V lietadle, ktoré bolo zostrelené v stredu krátko po štarte z teheránskeho letiska, bolo 176 osôb, pričom 57 z nich boli kanadskí občania - väčšinou šlo o príslušníkov iránskej komunity. Okrem nich sa na palube nachádzali aj občania Iránu, Ukrajiny, Švédska, Afganistanu, Nemecka a Británie. Žiaden z nich pád lietadla po zásahu raketou neprežil.
debata (31)

Americký prezident Donald Trump v nedeľu počas druhého dňa iránskych demonštrácií vyzval na Twitteri tamojšie úrady: „Nezabíjajte vlastných demonštrantov“.

Protesty v Iráne sú najnovším vývojom vo vyostrujúcich sa vzťahoch medzi Teheránom a Washingtonom – ide o jednu z najhorších kríz medzi oboma krajinami od iránskej revolúcie v roku 1979.

Teherán priznal neúmyselné zostrelenie ukrajinského lietadla, ktorého obeťami sa stalo všetkých 176 ľudí na palube. Z tragickému incidentu došlo len niekoľko hodín po tom, ako Irán vypálil na americké základne v Iraku množstvo rakiet a odplatil sa tak za zabitie svojho najvplyvnejšieho vojenského veliteľa Kásema Solejmáního v Iraku americkým dronom. Tento cielený útok dronom nariadil samotný Trump.

Hnev iránskej verejnosti vrel niekoľko dní po tom, ako Irán opakovane popieral vinu za stredajšiu haváriu ukrajinského lietadla, a do protestov vyústil v sobotu, keď iránska armáda zostrelenie boeingu priznala. Demonštranti preto znova vyšli v nedeľu do ulíc.

Videá na sociálnych sieťach, zverejnené v nedeľu večer, zachytávali výstrely na protestoch na teheránskom Námestí slobody (Mejdáne ázádí). Na videách je vidieť krv na zemi, zranených ľudí, ktorých odťahujú do bezpečia ďalší protestujúci, a pravdepodobne aj príslušníkov bezpečnostných síl bežiacich v rukách so strelnými zbraňami. Na ďalších záberoch vidieť, ako poriadková polícia bije protestujúcich obuškami a neďaleko stojaci ľudia kričia „Nebite ich!“

„Smrť diktátorovi!“ počuť kričať protestujúcich na videu, šíriacom sa na v sociálnych médiách. Mysleli tým najvyššieho iránskeho vodcu ajatolláha Alího Chameneího.

„Klamú, že naším nepriateľom je Amerika. Náš nepriateľ je priamo tu!“ skandovala ďalšia skupina protestujúcich pred Teheránskou univerzitou.

Tlačovej agentúre Reuters sa nepodarilo nezávisle overiť pravosť videí. Ale so štátom spriaznené médiá informovali o protestoch v sobotu a v nedeľu, ktoré sa konali v metropole Teherán aj v iných mestách. Podrobnosti o nich však tieto médiá nepriniesli.

„Polícia na protestoch vôbec nestrieľala, pretože policajti v hlavnom meste dostali príkazy, aby zachovali zdržanlivosť,“ napísal na webe štátnej stanice šéf teheránskej polície Hosejn Rahímí.

Protivládni protestujúci v Iráne vyšli do ulíc aj v pondelok, tretí deň po sebe

Protestujúci ľudia vyšli do ulíc v Iráne aj v pondelok, už tretí deň po sebe. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

K protivládnym demonštráciám v Iráne sa vyjadrila tiež nemecká vláda. V pondelok vyhlásila, že iránsky ľud musí mať možnosť „pokojne a slobodne protestovať“.

Iránci majú právo vyjsť do ulíc a vyjadriť svoj „žiaľ a hnev“ po tragickej leteckej havárii, uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí Maria Adebahrová. „Sme presvedčení, že to musí prebehnúť pokojne, slobodne a bez prekážania,“ dodala.

Irán odmieta tvrdenie, že zatajoval zostrelenie

Irán však dôrazne odmietol tvrdenia o tom, že zatajil skutočnosti týkajúce sa zostrelenia lietadla.

„Vládu obvinili zo zatajovania a klamstva, ale nebolo to tak,“ povedal v pondelok pre novinárov hovorca iránskej vlády Alí Rabií, ktorého slová cituje tlačová agentúra DPA. Podľa neho dostal iránsky prezident Hasan Rúhání detaily o incidente od bezpečnostnej rady až dva dni po havárii. „Tlačové vyhlásenie bolo zverejnené bezprostredne nato,“ oznámil Rabií.

Hovorca vyjadril ľútosť nad smrťou pasažierov i stratou dôvery obyvateľstva voči iránskej vláde. Rabií tiež vyhlásil, že zohľadniť treba i momentálne politické napätie.

„Všetky ozbrojené sily boli v stave najvyššej pohotovosti a toto bola príčina tejto tragickej chyby a následného nešťastia,“ uviedol Rabií.

Irán prizval k vyšetrovaniu nehody expertov z Kanady, Francúzska, Ukrajiny a Spojených štátov, dopĺňa tlačová agentúra AFP. Rúháni prisľúbil, že vyšetrovanie bude „dôkladné“.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #protest #pád ukrajinského lietadla v Iráne