Irán pošle Ukrajine čierne skrinky zo zostreleného boeingu

Irán pošle Ukrajine záznamníky letových údajov zo zostreleného ukrajinského civilného lietadla na ďalšiu analýzu. V sobotu o tom informovala tlačová agentúra Tasnim, ktorá citovala šéfa vyšetrovaní nehôd z iránskeho úradu civilného letectva. Hassan Rezáífar bez bližších podrobností uviedol, že dáta z čiernych skriniek nebolo možné prečítať v Iráne. V Kyjeve ich podľa neho pomôžu analyzovať francúzski, americkí a kanadskí odborníci. Ak sa to nepodarí, pošlú záznamníky do Francúzska.

17.01.2020 11:57 , aktualizované: 18.01.2020 19:34
irán lietadlo trosky Foto: ,
Trosky havarovaného ukrajinského lietadla neďaleko Teheránu 8. januára 2020.
debata (6)

Šéf ukrajinskej diplomacie Vadym Prystajko v piatok informoval, že Kyjev od Teheránu žiada, aby priznal svoju vinu za zostrelenie lietadla nielen verbálne, ale aj formou oficiálneho dokumentu. Spresnil, že Ukrajina má v úmysle predostrieť túto otázku aj na pôde Bezpečnostnej rady OSN. Prystajko dodal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzniesol túto požiadavku minulý víkend v telefonickom rozhovore s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním. Ďalší ich telefonický rozhovor sa uskutočnil v piatok.

Podľa Prystajka na budúci týždeň by mal do Kyjeva pricestovať osobitný predstaviteľ iránskej vlády. Ako Prystajka citovala agentúra Interfax, experti z Iránu, Kanady a Ukrajiny budú mať prístup k čiernym skrinkám „na mieste“, teda v Iráne. Potom je iránska strana podľa ministra pripravená vydať ich Ukrajine.

Prystajko v piatok v reakciách na otázky poslancov v ukrajinskom parlamente konštatoval, že tento navrhovaný postup „v zásade spĺňa medzinárodné normy“. Dodal však, že ukrajinská strana by dala prednosť variantu, že by Irán zapisovače údajov o lete ukrajinského lietadla poskytol Kyjevu okamžite, aby „sme zaistili nezávislosť a objektívnosť vyšetrovania.“

Minister pred poslancami vysvetlil, že vina Iránu za tragédiu so 176 obeťami na životoch spočíva v tom, že nezatvoril svoj vzdušný priestor v čase, keď iránske ozbrojené sily zaútočili na americké vojenské zariadenia v Iraku a hrozila im za to odveta.

Ukrajinské civilné lietadlo zasiahla raketa ráno 8. januára krátko po štarte z medzinárodného letiska v Teheráne. O život prišlo všetkých 176 ľudí na palube. Medzi obeťami bolo 57 Kanaďanov, 11 Ukrajincov, 17 Švédov, štyria Afganci, štyria Briti, ako aj občania Iránu.

Irán spočiatku vinu prisudzoval technickej chybe, avšak s pribúdajúcimi dôkazmi sa priznal k tomu, že lietadlo omylom zostrelili jeho revolučné gardy.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #Ukrajina #čierna skrinka #zostrelenie lietadla