Po páde lavíny v okolí vrchu Annapurna je nezvestných sedem osôb

Najmenej sedem osôb zostalo nezvestných po lavíne, ktorá sa uvoľnila v oblasti himalájskeho vrchu Annapurna v Nepále. Medzi nezvestnými sú štyria Juhokórejčania a traja Nepálci, informovala v sobotu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.

18.01.2020 11:01
debata

Incident sa stal v nadmorskej výške zhruba 3 230 metrov na vyhliadkovom okruhu neďaleko základného tábora pod Annapurnou – desiatym najvyšším vrchom Zeme – po piatkových výdatných snehových zrážkach.

„Dostávame správy, že po tomto incidente sa prerušil kontakt so štyrmi Juhokórejčanmi a tromi Nepálcami. Na miesto boli v noci vyslané záchranárske tímy,“ uviedla pre AFP predstaviteľka nepálskeho ministerstva cestovného ruchu. Policajné zdroje doplnili, že situáciu záchranárom sťažuje nepriaznivé počasie.

Tlačová agentúra DPA dopĺňa, že lavína zasiahla turistický vyhliadkový okruh pri dedine Deurali a zvyšná časť skupiny turistov nahlásila stratu kontaktu s kolegami nepálskym úradom v hlavnom meste Káthmandu. Štyria Juhokórejčania boli členmi tímu dobrovoľníckych učiteľov, ktorí pracujú s deťmi v Nepále, informoval juhokórejský rezort školstva.

Annapurna je známa lavínami a technickou náročnosťou. Na tomto vrchu zahynulo už viac ľudí než na Mount Evereste, najvyššej hore planéty.

Okolie Annapurny navštevujú každý rok tisíce trekingových turistov, ktorí tu vyhľadávajú ohromujúce výhľady na Himaláje. Výlety sa však väčšinou konajú na jar a na jeseň. V roku 2014 na tomto obľúbenom okruhu zahynulo vo víchrici približne 40 ľudí; ide o jednu z najväčších tragédií svojho druhu v Nepále.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nepál #Lavína #Annapurna