Demonštranti sa pokúsili dostať do divadla, kde sa nachádzal Macron

18.01.2020 18:28
francúzsko protest demonštrácia žlté vesty
Pokračujúce protesty proti kontroverznej penzijnej reforme francúzskeho prezidenta Macrona. 16.1.2020, Lille. Autor: ,

Desiatky demonštrantov sa v piatok večer pokúsili dostať do parížskeho divadla, kde práve trávil večer francúzsky prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte.

Pred divadlom Bouffes du Nord sa zhromaždilo približne 30 oponentov Macronovej penzijnej reformy, uviedla v sobotu spravodajská stanica France 24 s odvolaním sa na vyjadrenie členov sprievodu prezidentského páru. Polícia protestujúcich po tom, ako sa pokúsili vtrhnúť dovnútra, vytlačila spred budovy divadla.

Macron, ktorý v tom čase sledoval predstavenie, bol na niekoľko minút „zabezpečený“ ochrankou, následne sa vrátil do publika a dopozeral divadelnú hru. Parížska polícia potvrdila, že demonštrantom sa nepodarilo preniknúť do budovy.

Na prítomnosť Macronovcov v divadle upozornil novinár Taha Bouhafs, ktorý sedel v publiku tri rady za prezidentským párom a prostredníctvom sociálnej siete Twitter vyzval aktivistov, aby prišli a narušili predstavenie.

Bouhafs sa následne opýtal desaťtisícok svojich followerov, či má po prezidentovi hodiť svoju topánku podľa príkladu medializovaného gesta irackého novinára proti bývalému americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi z roku 2008. Bouhafsa neskôr zatkli a odviezli na policajnú stanicu.

Protesty žltých viest sprevádzali opäť zatýkanie a výtržnosti

Najmenej 30 ľudí zadržali v sobotu po násilnostiach počas demonštrácie prívržencov hnutia tzv. žltých viest vo francúzskej metropole Paríž. Informovala o tom agentúra DPA. Podľa francúzskych médií situácia sa vyhrotila na stanici parížskeho metra Gare de l'Est. Výtržníci tam zapaľovali odpadkové koše a rozbíjali okná.

Pravidelné sobotňajšie pochody hnutia tzv. žltých viest sa vo Francúzsku konajú už viac ako rok. Sú namierené proti reformám vlády prezidenta Emmanuela Macrona. V ostatných týždňoch sa stúpenci tohto protestného združenia pridali k odborárom, ktorí protestujú proti plánovanej Macronovej dôchodkovej reforme.

Macron sa naposledy objavil na verejnosti 22. novembra v meste Amiens, medzitým sa 5. decembra obnovili protesty proti jeho kontroverznej penzijnej reforme. Skupina francúzskych odborárov v piatok zablokovala vchody do parížskeho múzea Louvre a zabránila tak jeho otvoreniu pre verejnosť. K mobilizácii odborárov pred Louvrom došlo na podnet odborových zväzov CGC, CGT, FSU a SUD, ktoré naďalej žiadajú stiahnutie reformy penzijného systému.

Francúzska vláda chce svojou reformou zjednotiť komplikovaný a podľa nej aj nespravodlivý dôchodkový systém so 42 rôznymi úpravami a znížiť miliardový deficit dôchodkových fondov. Cieľom vlády je aj stabilizovať dôchodkový systém vzhľadom na demografický vývoj.

Vláda pred týždňom odborárom ustúpila a predbežne zo svojho návrhu stiahla ustanovenie, aby sa zákonný vek odchodu do dôchodku zvýšil z terajších 62 na 64 rokov. Časť odborových zväzov tento krok uvítala – medzi prvými boli CFDT, ktorých ústredie v Paríži sa v piatok stalo terčom útoku niekoľkých desiatok ľudí.

Po niekoľkých týždňoch štrajkov pracovníkov verejnej hromadnej dopravy proti dôchodkovej reforme sa podľa AFP predpokladá, že začiatkom týždňa sa situácia vo verejnej doprave v Paríži dostane do normálu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

6 debata
Viac na túto tému: #Žlté vesty #Francúzsko #Emmanuel Macron #demonštranti