V Číne diagnostikovali 17 ďalších prípadov nákazy novým koronavírusom

V strednej Číne diagnostikovali 17 ďalších prípadov nákazy novým koronavírusom, ktorý spôsobil zápal pľúc u desiatok pacientov a vyžiadal si dvoch mŕtvych. Informovala o tom zdravotná komisia mesta Wu-chan, kde sa v decembri začal vírus šíriť.

19.01.2020 09:25
debata (3)

Počet prípadov tam tak stúpol na 62, pričom 19 z týchto pacientov už prepustili z nemocnice a osem je naopak vo vážnom stave.

Zatiaľ poslední diagnostikovaní pacienti sú vo veku 30 až 79 rokov. Podľa komisie boli ich počiatočné príznaky horúčka a kašeľ. Či navštívili rybí trh, ktorý sa spája s nákazou, pretože tam veľa nakazených pracovalo alebo ho navštívilo, komisia neuviedla.

Li Kang, riaditeľ a hlavný lekár Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb vo Wu-chane, sa pre štátnu televíziu CCTV vyjadril, že „infekčnosť nového koronavírusu nie je silná“. Väčšina pacientov má podľa neho mierne príznaky a medzi 700 ľuďmi, ktorí sa dostali do kontaktu s infikovanými pacientmi, nenašli žiaden spriaznený prípad. To podľa Liho však „nevylučuje možnosť obmedzeného prenosu (vírusu) z človeka na človeka“. Riziko nepretržitého prenosu z človeka na človeka je však podľa lekára nízke. „So zavedením našich rôznych preventívnych a kontrolných opatrení sa dá epidémii zabrániť a dostať ju pod kontrolu,“ uviedol.

Koronavírus sa dostal aj mimo Čínu. Dva prípady hlásia z Thajska a jeden z Japonska.

Prinajmenšom šesť ázijských krajín začalo v súvislosti s vírusom na letiskách kontroly prichádzajúcich cestujúcich zo strednej Číny. Podobné opatrenia v piatok oznámili aj Spojené štáty, ktoré ich zaviedli na troch významných letiskách v San Franciscu, Los Angeles a New Yorku. Cestovanie je v ostatných dňoch v Číne neobyčajne intenzívne, keďže s nadchádzajúcim čínskym novým rokom veľa ľudí cestuje do krajiny i mimo nej.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #vírus #koronavírus
Flowers