Armáda USA sa dostala k troskám havarovaného lietadla v Afganistane

Americké sily na vrtuľníkoch v utorok vyzdvihli z trosiek havarovaného vojenského lietadla ostatky členov jeho posádky. Bombardier E-11A, používaný na vojenskú komunikáciu, havaroval v pondelok poobede na východe Afganistanu v oblasti ovládanej radikálnym hnutím Taliban.

28.01.2020 15:48, aktualizované: 17:13
Afganistan USA lietadlo zrútenie armáda priznanie Foto: ,
Trosky amerického lietadla typu Bombardier E-11A, ktoré sa zrútilo v provincii Ghazní zhruba 130 kilometrov juhozápadne od afganskej metropoly Kábul 27. januára 2020.
14

Americké vrtuľníky pristáli na mieste nehody niekoľko hodín po tom, ako afganské sily snažiace sa dostať k vraku museli odraziť útok povstalcov, informovala tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na šéfa polície v provincii Ghazní.

Americkí činitelia utorkovú operáciu bezprostredne nepotvrdili ani nekomentovali. Nezverejnili ani to, koľko osôb bolo v čase havárie na palube lietadla.

Miestne úrady potvrdili priebeh operácie s tým, že Američania vyzdvihli z vraku najmenej dve telá. Pentagón medzitým potvrdil, že havarované lietadlo patrilo americkým vzdušným silám, odmietol však vyhlásenie Talibanu, že lietadlo zostrelili fundamentalisti z tohto islamistického hnutia.

Havárie vojenských lietadiel, najmä vrtuľníkov, sú v Afganistane časté. Čiastočne k tomu prispieva tamojšie nehostinné počasie, ako aj zlý technický stav strojov miestnych síl.

Incident sa stal v čase, keď Washington a Taliban pokračujú v spore o možnú dohodu, na základe ktorej by sa americkí vojaci začali sťahovať z Afganistanu výmenou za bezpečnostné záruky.

Obe strany vyjednávajú už rok, pričom vlani v septembri už takmer dospeli ku konsenzu, avšak americký prezident Donald Trump vlani v septembri náhle vyhlásil, že tento proces je „mŕtvy“ a odvolával sa pri tom na násilie Talibanu.

Hornatá provincia Ghazní sa nachádza na úpätí pohoria Hindúkuš a v zimnom období tam panujú veľmi nehostinné podmienky. Taliban momentálne ovláda približne polovicu územia tejto provincie.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
14 debata chyba
Viac na túto tému: #vojenské lietadlo #USA #Taliban #Afganistan