Na palube lode, ktorá je pre vírus v karanténe, sa nachádza i Slovák

Na palube japonskej výletnej lode Diamond Princess, ktorá je v karanténe pre šírenie koronavírusu, sa nachádza aj Slovák. Je v kontakte so Zastupiteľským úradom SR v Tokiu. Podľa informácií Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR je v poriadku.

12.02.2020 00:46, aktualizované: 21:43
Diamond Princess / Loď / Foto: ,
Japonská výletná loď Diamond Princess
debata (34)

Počet úmrtí počas epidémie nového koronavírusu stúpol v Číne v stredu na 1113 po tom, čo bolo Národnej zdravotníckej komisii nahlásených ďalších 97 obetí na životoch.

Údaj, pravidelne oznamovaný čínskymi úradmi, klesol už druhý deň po sebe. V utorok bolo nahlásených 108 nových úmrtí na koronavírus. Po celej Číne bolo potvrdených celkovo vyše 44 600 nakazených ľudí, napísala tlačová agentúra AFP.

V stredu nahlásili približne 2 000 nových prípadov nákazy, z toho 1 638 v najťažšie postihnutej stredočínskej provincii Chu-pej, kde epidémia v decembri prepukla.

Nový vírus sa podľa presvedčenia úradov objavil vlani v spomínanej provincii Chu-pej na trhovisku v meste Wu-chan, kde sa predávajú divé zvieratá. Práve toto mesto s okolo 11 miliónmi obyvateľov sa stalo ohniskom nákazy.

Vírus dostal na konferencii v Ženeve, organizovanej Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), oficiálny názov Covid-19. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v utorok v prvý deň dvojdňového podujatia vyhlásil, že krajiny majú šancu zastaviť šírenie vírusu vo svete. Vyzval krajiny, aby si vymieňali údaje a poznatky, lebo to pomôže v ďalšom výskume nového ochorenia.

Čínske úrady v utorok odvolali z funkcií dvoch vysokopostavených predstaviteľov zdravotníctva v provincii Chu-pej, kde sú od konca minulého mesiaca izolované desiatky miliónov obyvateľov a v provinčnej metropole Wu-chan platia prísne obmedzenia.

Kedy sa epidémia skončí?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za predčasné hovoriť o tom, či súčasná epidémia nového koronavírusu v Číne už kulminovala a kedy by sa mohla skončiť. Informovala o tom agentúra AFP.

„Myslím si, že je momentálne trochu priskoro pokúšať sa hovoriť o začiatku, strede alebo konci tejto epidémie,“ povedal novinárom v Ženeve Michael Ryan, šéf krízového tímu WHO, čím reagoval na pokles počtu nových prípadov nákazy hlásených z Číny.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že hoci sa počet nových prípadov v Číne v priebehu posledného týždňa stabilizoval, je stále potrebná „najvyššia opatrnosť“. „Táto epidémia sa ešte môže vydať akýmkoľvek smerom,“ zdôraznil.

Zároveň varoval pred stigmatizáciou ľudí nakazených novým koronavírusom, alebo krajín, v ktorých sa šíri. Podľa neho to oslabuje spoločné medzinárodné úsilie, ktoré je potrebné v boji proti vírusu.

Šéf WHO v tejto súvislosti ocenil Kambodžu za to, sa rozhodla prijať americkú výletnú loď Westerdam, ktorú predtým — pre obavy zo šírenia nového koronavírusu — odmietli štyri ázijské krajiny. Táto loď začala svoju plavbu v Singapure a jej poslednou zastávkou bol Hongkong, kde sa vyskytlo už zhruba 50 prípadov nákazy novým koronavírusom.

„Toto je príklad medzinárodnej solidarity, na ktorú neustále vyzývame,“ komentoval generálny riaditeľ WHO prijatie lodi Westerdam v Kambodži, kde zakotví vo štvrtok.

WHO varovala pred lokálnymi prenosmi

Riaditeľ WHO pre západné Tichomorie Takeši Kasai varoval v stredu pred „zhlukmi prípadov koronavírusu bez zjavnej spojitosti s Čínou“. Kasai tým konkrétne myslel lokálne prenosy koronavírusu. Dodal, že všetky krajiny v tomto regióne sa musia „pripraviť na možnosť širšieho prenosu“ vírusu. Uviedol to vo vyhlásení zverejnenom Svetovou zdravotníckou organizáciou, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA.

Malajzia hlásila 18 prípadov nákazy koronavírusom, a Singapur má zaznamenaných 47 prípadov, z ktorých vyše polovica sú miestne prenosy.

Región západného Tichomoria, ako ho charakterizuje WHO, zahŕňa 37 krajín vrátane Filipín, Číny, Južnej Kórey, Nového Zélandu a Austrálie.

Londýn má prvý potvrdený prípad nákazy

Britská metropola Londýn potvrdila v stredu prvý prípad nákazy novým koronavírusom, ktorý sa koncom decembra rozšíril z Číny do viacerých krajín. Informoval o tom na svojej stránke denník The Guardian.

Podľa denníka je pacientkou čínska občianka, ktorú prepravili na špecializované oddelenie jednej z londýnskych nemocníc. Ide o deviaty prípad infekcie nebezpečným koronavírusom v Británii.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #koronavírus #Diamond Princess
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy