Švédsky prokurátor chce ukončiť vyšetrovanie vraždy premiéra Palmeho

18.02.2020 22:23

Švédsky prokurátor Krister Petersson, ktorý vedie vyšetrovanie nevyriešenej vraždy premiéra Olofa Palmeho z roku 1986, v utorok vyhlásil, že podľa svojho očakávania ešte pred letom obviní podozrivého - alebo ukončí vlečúce sa vyšetrovanie.

„Som pozitívne naladený v tom, že budem schopný predložiť vysvetlenie vraždy a aj to, kto je za ňu zodpovedný,“ povedal Petersson v krimiprograme Veckans brott (Zločin týždňa) na televíznej stanici SVT.

Petersson vedie vyšetrovanie od roku 2017, pripomenula tlačová agentúra DPA. Palmeho zastrelili v centre švédskeho hlavného mesta Štokholm 28. februára 1986 niekoľko minút po tom, čo s manželkou Lisbeth vyšiel z kina.Premiéra Palmeho zasiahol náboj do chrbta, jeho manželku škrabol druhý náboj.

Palme bol lídrom Švédskej sociálnodemokra­tickej strany (SAP) od roku 1969 až do svojej smrti. Úrad premiéra zastával v rokoch 1969 – 1976 a v rokoch 1982 – 1986.

Atentát šokoval Švédsko a spustilo sa rozsiahle pátranie. Vyšetrovanie však bolo od začiatku plné chýb.Vyšetrovatelia zvažovali v priebehu nasledujúcich rokov množstvo scenárov. Podľa jednej teórie Palmeho zabili členovia Strany kurdských pracujúcich (PKK), militantnej separatistickej skupiny zakázanej v Turecku.

Ďalšia teória tvrdí, že išlo o sprisahanie tajných služieb niekoľkých krajín vrátane vtedajšej Juhoafrickej republiky (JAR) ovládanej belošskou menšinou.Lisbeth Palmeová a jej rodina boli presvedčení, že Palmeho zabil drobný delikvent. Manželka identifikovala muža, ktorý bol podľa nej vinníkom, na polícii pri konfrontácii s prípadnými podozrivými. Palmeová zomrela v októbri 2018.

Tento muž, Christer Pettersson, bol za vraždu odsúdený v júli 1989, ale neskôr ho pri odvolaní zbavili viny. Zomrel v roku 2004.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Švédsko #Olof Palme
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku