Boeing objavil v palivových nádržiach lietadiel 737 MAX cudzie predmety

Americká spoločnosť Boeing objavila úlomky cudzích predmetov v palivových nádržiach niekoľkých civilných dopravných lietadiel typu 737 MAX, ktoré sú dočasne uskladnené v súvislosti s vyšetrovaním dvoch tragických havárií z októbra 2018 a marca 2019.

19.02.2020 06:16
Boeing / Lietadlo / Foto: ,
debata (91)

Nález môže potenciálne predstavovať bezpečnostné riziko, uvádza sa v internom obežníku Boeingu, do ktorého mala v utorok možnosť nahliadnuť tlačová agentúra Reuters. Uzemnené lietadlá čakajú na odovzdanie leteckým spoločnostiam.

Úlomky cudzích predmetov – napríklad náradie či kovové hobliny zabudnuté pracovníkmi počas výrobného procesu – sú v spoločnosti Boeing problémom kvality kontroly u rôznych typov lietadiel vrátane vojenského KC-46 Pegasus, ktorý je určený na dopĺňanie paliva iných lietadiel vo vzduchu.

Hlavný manažér programu 737 Mark Jenks v predmetnom obežníku zamestnancom odkazuje, že takéto úlomky sú „absolútne neprijateľné“ a spoločnosť prijíma opatrenia na riešenie tohto problému vo svojom výrobnom systéme. Hovorca Boeingu potvrdil pravosť obežníka a dodal, že spoločnosť daný nález nepovažuje za príčinu odkladu návratu strojov Max 737 do prevádzky.

Úlomky boli nájdené počas údržbových prác na niekoľkých zo stoviek lietadiel typu 737 MAX, ktoré Boeing vyrobil, ale zatiaľ neodovzdal odberateľským spoločnostiam vzhľadom na celosvetový zákaz uvalený vlani v marci po druhej havárii daného typu stroja. Federálna letecká správa (FAA) na žiadosť Reutersu o vyjadrenie bezprostredne nereagovala.

91 debata chyba
Viac na túto tému: #boeing 737 MAX #palivové nádrže