Vo Francúzsku informovali o záťahu proti priekupníkom anabolík z Číny

25.02.2020 09:42

Bezpečnostné zložky vo východnej Európe rozbili medzinárodnú sieť priekupníkov zakázaných anabolík dovážaných do Európy z Číny, informovala v pondelok francúzska žandarméria, ktorá sa do tejto operácie tiež zapojila.

Ako v noci na utorok informoval portál France 24, policajná operácia sa uskutočnila 18. februára na Slovensku, na Ukrajine a v Poľsku. Predchádzali jej viac ako dva roky vyšetrovania iniciovaného najmä žandarmériou v oblasti francúzskeho mesta Toulouse, kde priekupníci zásobovali niekoľko obchodov s výživovými doplnkami.

Rozsiahla „koordinovaná policajná operácia“ v uvedených troch krajinách viedla k zatknutiu 25 podozrivých – 21 Slovákov, dvoch Ukrajincov a dvoch Poliakov.

Francúzska žandarméria vo svojej správe spresnila, že do operácie bolo zapojených viac ako 270 osôb vrátane 15 vyšetrovateľov, francúzskych magistrátnych sudcov i diplomatov.

Zhabaných počas operácie bolo „niekoľko tisíc tabliet so steroidmi, rastovými hormónmi a (inými) liekmi, desiatky ton suroviny používanej na prípravu výživových doplnkov – vrátane niekoľkých miliónov prázdnych kapsúl -, dve tony potravinových doplnkov nespĺňajúcich požiadavky, ktoré boli pripravené na predaj“. Zasahujúce bezpečnostné zložky skonfiškovali aj „imanie v hodnote viac ako dva milióny eur pochádzajúce z trestnej činnosti“.

Vo vyhlásení francúzskej žandarmérie sa uvádza, že zločinecká skupina operujúca zo Slovenska dovážala steroidy z Číny. Zakázané látky sa balili do blistrov alebo injekčných striekačiek na priame použitie a predávali sa prostredníctvom webových stránok. Tovar sa potom prepravil do Poľska.

#Slovensko #Francúzsko #anaboliká
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku