Putin a Erdogan ohlásili na severozápade Sýrie prímerie. Streľba tam však neutícha

Od polnoci zo štvrtka na piatok začne v provincii Idlib na severozápade Sýrie platiť prímerie. Na rokovaní v Moskve sa na tom dohodli prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

05.03.2020 19:46 , aktualizované: 23:32
putin erdogan Foto:
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin v moskovskom Kremli 5. marca 2020.
debata (62)

Dosiahnutie dohody o prímerí ohlásili Putin a Erdogan po šiestich hodinách rokovaní v Moskve. Obe strany sa zároveň dohodli na vytvorení bezpečnej zóny pre civilné obyvateľstvo v provincii Idlib neďaleko hranice s Tureckom. Ide o poslednú baštu povstalcov bojujúcich proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

„Pri posudzovaní toho, čo sa deje v Sýrii, nie vždy súhlasíme s našimi tureckými partnermi. V kritických chvíľach sme však vždy našli spoločnú reč o sporných otázkach a prijateľných riešeniach, ktoré sú založené na vysokej úrovni dosiahnutých dvojstranných vzťahov. Tak to bolo aj teraz,“ povedal podľa agentúry TASS šéf Kremľa Putin na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým partnerom Erdoganom.

Putin zároveň informoval, že sa s Erdoganom dohodli na spoločnom dokumente o procese urovnania konfliktu v Sýrii. Jeho podrobnosti, ktoré vzišli z rokovaní, podľa Putina zverejnia ministri zahraničných vecí oboch krajín, napísal TASS.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pri tejto príležitosti povedal, že sa s Tureckom dohodli na spoločných hliadkach v oblasti sýrskej diaľnice M4, ktoré by mali začať pôsobiť od 15. marca.

Pri útoku sýrskych vládnych síl zahynuli dvaja tureckí vojaci

Sýrske vládne sily zabili v provincii Idlib dvoch tureckých vojakov. K incidentu došlo len niekoľko hodín predtým, ako má v tejto oblasti vstúpiť do platnosti prímerie. Informovala o tom agentúra AFP. Traja ďalší tureckí vojaci utrpeli pri útoku v Idlibe zranenia, uviedlo turecké ministerstvo obrany s tým, že turecké sily „okamžite“ odpovedali protiútokom na ciele režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vo štvrtok vyhlásil, že verí, že v provincii Idlib na severozápade Sýrie nastane „okamžité a trvalé ukončenie bojov“. Guterres „verí, že táto dohoda povedie k okamžitému a trvalému ukončenie bojov v severozápadnej Sýrii a zabezpečí ochranu civilistov, ktorí si už prešli obrovským utrpením,“ uvádza sa v stanovisku OSN, ktoré citovala agentúra AFP.

Rusko a Turecko sa v roku 2018 dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, ale sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa snažia o opätovné dobytie tohto posledného veľkého regiónu, ktorý nemajú pod kontrolou.

V poslednom čase sa táto provincia stala dejiskom konfliktu medzi Tureckom, ktoré podporuje niektoré skupiny povstalcov, a sýrskym vládnym režimom podporovaným Ruskom. Pri minulotýždňovom nálete sýrskych vládnych síl podporovaných Ruskom v provincii Idlib zahynulo viac ako 30 príslušníkov tureckých ozbrojených síl, na čo Ankara reagovala odvetnými útokmi.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Turecko #prímerie