Vulin: Srbsko bude aj naďalej kupovať zbrane od Ruska

Podľa vyjadrenia srbského ministra obrany Aleksandara Vulina bude jeho krajina aj naďalej nakupovať zbrane od "spriatelených štátov", aj za cenu hroziacich sankcií zo strany USA. Informovala o tom agentúra AFP.

06.03.2020 17:35
debata (60)

„Srbsko nie je kolónia,“ a samo sa rozhodne aj v otázke „posilnenia a vybavenia svojich ozbrojených síl“, povedal podľa AFP Vulin s tým, že najnovšie dodávky zbraní z Ruska využije Srbsko na „obranné účely“.

Na margo hroziacich amerických sankcií srbský minister obrany povedal, že na takýto krok nie je dôvod zo strany „žiadneho štátu, ktorý ctí medzinárodné právo a právo Srbska na slobodné rozhodovanie“.

Viacerí americkí predstavitelia pohrozili Srbku sankciami, ak Belehrad kúpi od Ruska ďalšie zbrane, a to najmä také, ktoré by ohrozili bezpečnosť okolitých členských štátov NATO. Srbsko nedávno dostalo od Ruska moderný protilietadlový systém Pancir-S1. Moskva v minulosti dodala Belehradu aj stíhacie lietadlá, bojové vrtuľníky či obrnené transportéry.

Napriek tomu, že Srbsko sa usiluje o členstvo v EÚ, Belehrad pod vedením prezidenta Aleksandara Vučiča upevňuje svoje politické a vojenské vzťahy s Ruskom, ktoré je jeho významným spojencom. Srbsko sa zaviazalo, že sa nestane členom NATO, a odmietlo sa pripojiť k sankciám, ktoré na Rusko uvalila EÚ pre jeho politiku na Ukrajine.

60 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #zbrane #Srbsko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy