Maas vyzval v čase pandémie na medzinárodnú solidaritu

25.03.2020 08:36

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyzval v čase pandémie na medzinárodnú solidaritu. Informovala o tom v stredu agentúra DPA. "Národné úsilie, ktoré sa od nás všetkých dnes vyžaduje, nesmie vyústiť do špirály národného ega," povedal šéf nemeckej diplomacie pred začiatkom online summitu skupiny siedmich hospodársky najvyspelejších krajín sveta G7.

„Prioritou nemeckej vlády je koordinovať naše kroky s partnermi na celom svete a prejavovať solidaritu všade tam, kde máme priestor,“ dodal. Ministri zahraničných vecí krajín G7 budú v stredu popoludní prostredníctvom štvorhodinovej videokonferencie rokovať o kríze spôsobenej pandémiou nového koronavírusu.

Napriek tomu, že vírus vypukol v decembri v Číne, zasiahol podľa jeho slov krajiny G7 silnejšie, než zvyšok sveta. „Každý, kto vidí výzvu, ktorú táto kríza predstavuje pre krajiny G7, napriek všetkej ich ekonomickej sile a sústredenému lekárskemu know-how, si môže vypočítať, aké vážne následky môže mať inde,“ upozornil Maas.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok upozornila, že novým epicentrom pandémie môžu byť Spojené štáty. V súčasnosti zažíva vrchol nákazy ochorením COVID-19 s celkovo 6280 úmrtiami Taliansko. Virtuálny summit G7 sa podľa nedávneho oznámenia Bieleho domu bude konať z dôvodu, aby „sa každá krajina sústredila všetkými svojimi zdrojmi na reagovanie na zdravotné a ekonomické výzvy v súvislosti s ochorením Covid-19“.

Americký prezident Donald Trump vyvolal ako hostiteľ summitu v októbri pobúrenie tým, že za miesto stretnutia vybral svoj golfový klub vo floridskom Miami. Toto rozhodnutie pod tlakom ostrej kritiky pre konflikt záujmov o dva dni zrušil.

Od prvého oficiálne zaznamenaného prípadu nákazy koronavírusom v decembri v čínskom meste Wu-chan bolo po celom svete bolo zistených viac ako 386.350 prípadov nákazy a vyše 16.961 ľudí jej podľahlo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nemecko #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku