České veľvyslanectvo v Moskve sa stalo terčom útoku hnutia Iné Rusko

06.04.2020 17:49

Ruskí extrémisti v nedeľu zaútočili na areál českého veľvyslanectva v Moskve. K útoku sa prihlásilo ultranacionalistické hnutie Iné Rusko. Akcia mala byť odpoveďou na odstránenie sochy sovietskeho maršala Ivana Koneva z Námestia Interbrigády v Prahe, ktorú vedenie mestskej časti Praha 6 presunulo do depozitára súkromnej firmy, píše spravodajský portál iDNES.cz.

Skupina maskovaných osôb vyvesila na oplotenie ambasády nápis „Stop fašizmu“ a do areálu hodila niekoľko dymovníc. Pri incidente nebol nikto zatknutý. Ministerstvo zahraničných vecí ČR poslalo v reakcii Moskve protestnú nótu.

„ČR odsúdila poškodzovanie priestorov diplomatickej misie, ktoré je hostiteľská krajina povinná chrániť. Záležitosť budeme s ruskou stranou riešiť,“ povedal iDNES.cz český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček. „Očakávame, že ruské orgány záležitosť riadne prešetria a prijmú potrebné opatrenia, aby sa podobné incidenty v budúcnosti už neopakovali,“ do­dal.

Hnutie Iné Rusko na svojom webe k útoku na ambasádu uvádza, že išlo o odpoveď českým úradom na odstránenie Konevovej sochy, ktoré vraj bolo „súčasťou všeobecnej stratégie európskych štátov na preskúmanie výsledkov druhej svetovej vojny“. Text končí zvolaním „Naše tanky budú v Prahe!“ a "Rusko je všetko, všetko ostatné je nič.

Ruské veľvyslanectvo v piatok označilo odstránenie Konevovej sochy za nepriateľský akt, ktorý je v rozpore s príslušnými bilaterálnymi zmluvami uzavretými medzi Českom a Ruskom. Oznámilo tiež, že tento krok nezostane bez príslušnej reakcie ruskej strany.

Bronzová socha maršala Koneva v nadživotnej veľkosti stála v Prahe 6 od mája 1980. V posledných rokoch sa pomník stával častým terčom vandalov. Spor o sochu maršala Koneva sa preniesol na medzinárodnú úroveň po tom, ako pomník v auguste minulého roka neznámy páchateľ druhýkrát polial červenou farbou, pričom starosta Prahy 6 Ondřej Kolář sochu odmietol nechať očistiť a následne okolo nej nechal inštalovať lešenie s plachtou.

Konevov pomník má podľa rozhodnutia zastupiteľstva mestskej časti Praha 6 nahradiť pamätník oslobodenia Prahy koncom druhej svetovej vojny. Socha Koneva sa má stať súčasťou plánovaného Múzea pamäti 20. storočia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#veľvyslanectvo ČR #útok #Moskva #Iné Rusko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku